October 1 2014, updated 7:40am

The New Year's Honours list

Last updated 06:00 31/12/2010

Relevant offers

THE ORDER OF NEW ZEALAND (ONZ)

Sir Robert James Charles, KNZM, CBE, for services to New Zealand

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

Knight Grand Companion of the Order (GNZM)

Raymond John Avery, Auckland, for services to philanthropy

Dame Companion of the Order (DNZM)

Alison Margaret Holst, CBE, QSM, Orewa, for services to the food industry

Knights Companion of the Order (KNZM)

William David Baragwanath, for services as a judge of the Court of Appeal

William Murray Gallagher, CNZM, MBE, Hamilton, for services to business

Richard Michael Hill, CNZM, Arrowtown, for services to business and the arts

James Henry Peter McNeish, Wellington, for services to literature

Emeritus Professor Tamati Muturangi Reedy, Wellington, for services to education

Companions of the Order (CNZM)

Peter George Bush, QSM, Wellington, for services to photography

Janet Mary Clews, QSO, Auckland, for services to local body affairs and the community

Letitia June Clifford, QSM, Napier, for services to music and the community

Yvette Winifred Corlett, MBE, Auckland, for services to athletics

Miriam Rose Dean, QC, Auckland, for services to the law and business

Christine Mary Fernyhough, ONZM, Castle Hill, for services to the community

David John Hay, JP, Auckland, for services to local body affairs and the community

Ricki Lloyd Herbert, Wellington, for services to football

Professor Emeritus Roy Patrick Kerr, Christchurch, for services to astrophysics

Johannes La Grouw, Rotorua, for services to business and the community

Dr Semisi Ma'ia'i, QSM, Wellington, for services to the Samoan community

Murray Allan Sherwin, Wellington, for services as chief executive of the Agriculture and Forestry Ministry

Professor Ian James Warrington, Palmerston North, for services to science

Officers of the Order (ONZM)

Derek Andrew Anderson, Christchurch, for services to the community

Michael Francis Barnett, Auckland, for services to business

Dr Warren Johnston Bell, Auckland, for services to forensic science

Nicolas Calavrias, Wellington, for services to business

Andrew Forbes Davidson, Christchurch, for services to the timber industry

Dr Barbara Lynn Disley, Waiheke Island, for services to health

Peter James Egan, Hamilton, for services to the meat industry

Brian Francis Evans, Auckland, for services to women's rugby

Professor Lewis Tudor Evans, Porirua, for services to education

Rangimarie Naida Glavish, JP, Auckland, for services to Maori and the community

Ad Feedback

Thomas David Henshaw, Hamilton, for services as a cartoonist

John William Holdsworth, Wellington, for services to business and the community

Paul Anthony Honiss, Hamilton, for services to the community

Phillip John Leishman, Auckland, for services to media and the community

Richard Arthur Long, Wellington, for services to journalism

David William Mace, Auckland, for services to the community

Dr Keith Ian Desmond Maslen, Dunedin, for services to literature and bibliography

Professor Lesley Margaret Elizabeth McCowan, Auckland, for services to health

Professor Samuel Stuart McNaughton, Auckland, for services to education

Ryan Nelsen, Cheshire, Britain, for services to football

Associate Professor John Andrew Ormiston, Auckland, for services to medicine

Vicki Suzanne Reid, Nelson, for services to the community

Jeanette Robyn Richardson, Opua, for services to the community

Roger Morrison Sowry, Paraparaumu Beach, for services as a member of Parliament

William Paul Studholme, JP, Banks Peninsula, for services to forestry and the community

Associate Professor Jean-Claude Theis, Dunedin, for services to medicine.

Members of the Order (MNZM)

Robert Harold Briant, Gisborne, for services to the community

Alison Ann Broad, QSM, Invercargill, for services to the community

Lindsay John Brown, Dunedin, for services to the community

Jens Bukholt, QSM, Whanganui, for services to the community

Karen Margrethe Bukholt, QSM, Whanganui, for services to the community

Elisabeth Phyllis June Burgess, Auckland, for services to women's health

James John Campbell, Auckland, for services to surf lifesaving

Bernard Albert Roy Card, Porirua, for services to agriculture

Dr John Manley Carter, Wellington, for services to medicine

Marion Dorothy Cooper, QSM, Lower Hutt, for services+.7 to Te Omanga Hospice

Dr Edward John Gane, Auckland, for services to medicine

Garth Edward George, Rotorua, for services to journalism

Maurice Giovanni Gianotti, Taupo, for services to education and the community

William Frank Guest, Wellington, for services to the performing arts

Ewa Katete Haua, Auckland, for services to Maori

Thomas William Johnson, Napier, for services to rugby

Alexa Mary Johnston, Grey Lynn, for services to the arts

Lorraine Kerr, Turangi, for services to education

Shelley Celia Kitchen, Auckland, for services to sport

Connie Fay Ling Kum, Auckland, for services to the Chinese community

Scott Laurenson, Paraparaumu Beach, for services to wrestling

Anthony George Lewis, Christchurch, for services to music

John Roderick McKenzie, Christchurch, for services to agriculture

Kitty-Anne Joy McKinley, Wellington, for services to youth and the community

David Wyndham Meares, Greta Valley, for services to agriculture

Wayne Fortune Mills, Auckland, for services to education

Richard John Nanson, Wellington, for services to horticulture

Robert Arthur Neale, Palmerston North, for services to education and the community

Donald Owen Neely, MBE, Wellington, for services to cricket

Fiona Campbell Pearson, Wellington, for services to the Cancer Society

Garry Alan Pedersen, Auckland, for services to motorsport

Steven John Price, Auckland, for services to rugby league

Shaun Cameron Quincey, Auckland, for services to solo long-distance rowing

Roger Girling Rose, JP, Blenheim, for services to the community

Melissa Jane Ruscoe, Christchurch, for services to women's rugby

Colin Francis Smith, Gore, for services to business

Brendan Michael Smyth, Wellington, for services to the music industry

Neil William Sole, JP, Katikati, for services to the community

John Ernest Edward Southerwood, Napier, for services to Maori

Graham Charles Stewart, Wellington, for services to historical research and photography

John Benjamin Sutherland, JP, Christchurch, for services to philanthropy

Roy Bruce Tankersley, Palmerston North, for services to music

Dr Rex William Thomson, Dunedin, for services to education and sport

Haidee Maree Tiffen, Christchurch, for services to women's cricket

Errol Brian Velvin, New Plymouth, for services to surf lifesaving

James Terence Wakelin, Auckland, for services to surf lifesaving

Muriel Pimia Wehi, QSM, Auckland, for services to Maori

Kok Kit Wong, Auckland, for services to business and the community

John Liddell Wylie, Christchurch, for services to rowing

The Queen's Service Order

(Companions of the Order)

Jennifer Sylvia Brash, Porirua, for services to local body affairs

Clive Raymond Geddes, Queenstown, for services to local body affairs

Winifred Alexandra Laban (Luamanuvao Laban), Porirua, for services as a member of Parliament

Robert Bruce Pulman, QSM, Auckland, for services to the community

Maureen Ellen Reynolds, Dannevirke, for services to local body affairs

Betty Leuina Sio, Auckland, for services to the Pacific Island community

Peter David Tennent, New Plymouth, for services to local body affairs

Dr Joseph Williams, QSM, Auckland, for services to the Cook Islands community.

The Queen's Service Medal

Robert Shelley Abbott, Christchurch, for services to the hearing impaired

Lois Ann Aitkenhead, Nelson, for services to the community

John Neville Anderson, Rangiora, for services to the New Zealand Customs Service

Lorna Anne Anderson, Otautau, for services to the community

Margaret Joan Arnold, Christchurch, for services to women and the community

Thevarajan Arumugam, Auckland, for services to the Tamil community

Alan Francis Atkinson, Greymouth, for services to children

David Bolam-Smith, Christchurch, for services to the community

George Anthony Borthwick, Wellington, for services to The Salvation Army

Stewart Bowden, JP, Whangarei, for services to the community

Vivien Mary Broughton, Blenheim, for services to the community

Alexander Brian Calder, Ruakaka, for services to the New Zealand Fire Service

Heugh Henry = Noel Chappell, Havelock North, for services to broadcasting and the community

Fay Patricia Colthurst, JP, Whangarei, for services to the community

Rex Peter Andrea Da Vanzo, Wellington, for services to the community

Murray Bentham Daniels, Christchurch, for services to marine conservation

Chief Fire Officer David John Edhouse, JP, Owhango, for services to the New Zealand Fire Service

Su'a Saimolialevalasi Margueritta Ekepati-Leilua, Auckland, for services to the Pacific Island community

Peter Donaldson Ellery, Palmerston North, for services to brass bands

Barry Peter Finch, JP, New Plymouth, for services to the community

Foai Suka Foai, Auckland, for services to the Tokelauan community

David Walker Frew, Riverton, for services to the community

Inspector David Hugh Gaskin, Timaru, for services to the New Zealand Police

Rahera Whareti Gibson, Tolaga Bay, for services to Maori

Kevin Gordon Greer, Palmerston North, for services to the community

Colin Donald Gunn, Nelson, for services to the community

Murray Kenneth Marshall Hansen, JP, Kawerau, for services to the community

Penelope Jane Hansen, JP, Auckland, for services to literature and the community

Annette Mary Harris, JP, Christchurch, for services to the community

Gavin Neil Henderson, Christchurch, for services to the community

Lesley Margaret Jackson, Hokitika, for services to music and the community

David Gareth James, Auckland, for services to education

Joan Grace Kehely, JP, Tauranga, for services to local body affairs

Bernard Seth Kingsbury, JP, Cust, for services to the New Zealand Fire Service

Sally McFarlane MacDonald, Te Anau, for services to the community

Ivan Beaumont Mandahl, Feilding, for services to the community

John Douglas McClelland, Lower Hutt, for services to the New Zealand Police

John Desmond Miller, Gore, for services to the community

William Ross Morgan, JP, Cambridge, for services to the community

Elsie Gertrude Morriss, Ashburton, for services to the arts

Elspeth Eleanor Mount, Auckland, for services to the community

Ataraita Adelaide Ngatai, Tauranga, for services to Maori

Enoka Ngatai, Tauranga, for services to Maori

Harshadrai Khapabhai Patel, Auckland, for services to the Indian community

John Frederick Pettit, Auckland, for services to the community

Rosemary Ruth Reid, Alexandra, for services to music

John Douglas Rhind, Christchurch, for services as a funeral director

Inspector Kevin John Riordan, Wellington, for services to the New Zealand Police

Gurmeeta Singh, JP, Auckland, for services to the community

Peter Ben Snow, Upper Hutt, for services to the community

Charles Richard Stewart, Timaru, for services to youth

Judith Raylene Stewart, Timaru, for services to youth

Sergeant Marie Theresa Stratford, Auckland, for services to the New Zealand Police

Niu Sila Mataio Taupe, Porirua, for services to the Tokelauan community

Kororia Tangihaere Theodore, Otara, for services to the community

William John Vaile, Westport, for services to the community

Ngapo Wehi, JP, Auckland, for services to Maori

Jillian Mary Wychel, Auckland, for services to education

The New Zealand Distinguished Service Decoration (DSD)

New Zealand Defence Force

Major Suzanne Lynn Carter, Waiouru Royal New Zealand Nursing Corps

Warrant Officer Donald Napier, Blenheim, Royal New Zealand Air Force

- The Dominion Post

Special offers
Opinion poll

Should motorists have to give cyclists 1.5m of space when overtaking?

Yes, it's worth it to save lives

No, it's going to work

It is not the right way to increase cycle safety

Vote Result

Related story: Law mooted to force space for cyclists

Featured Promotions

Sponsored Content

social media

Facebook Twitter Instgram Google Plus

daily fix
What do the stars have in store for you today?

Horoscopes

What do the stars have in store for you today?

sudoku

Puzzles

Test your mind with our puzzles

Dilbert cartoon

Cartoons

The Little Things, Dilbert, Tom Scott and others

Newsletters

Newsletters

Decide what news you want to receive when it suits you

Homepage

Make us your homepage

Keep up with the latest news by making us your homepage