Best buy shopping

20:45, Jan 28 2013

We often hear the phrase, "shop smarter New Zealand" during the TV ad breaks, and that's exactly what those living off the smell of an oily rag do. In fact, oily raggers have quite a lot to say about making their dollars go further.

Here are some tips.

Shih from Auckland has a number of suggestions, "We shop at the supermarket once per month, meat shop once every 3 months and vege/milk/bread shop weekly. I spend no more than $250 for the month for 2 people on general groceries - which ends up meaning $29 per person per week for food.  This also includes lunches for work. 

I buy meat in bulk, package into meal size portions and freeze. I do not buy pasta sauces or satays etc but make them from scratch - much cheaper and healthier for you. Initially I thought it was much more expensive to home make, but that is really only for the initial outlay for specialised products. Buying ingredients in bulk is the way to go but only if you have the capacity to store what is left over.

Using fresh herbs grown in your garden makes for very tasty seasoning - easy to grow herbs are mint, parsley, basil, chives, coriander and thyme. And my final oilyrag suggestion is to run a household system which is "one product in use and 1 spare" in the cupboard.  This works out well as there are times the product is not at a reasonable price so we do not get one every month. This works particularly well with regards to cleaning products (I will often buy 2 spares if these are on special)."

Do you have shopping advice or other money-saving tips to share? If so, please send your ideas to us at www.oilyrag.co.nz or write to Living off the Smell of an Oily Rag, PO Box 984, Whangarei.

Advertisement

(Live Matches)