And the winner is...

Last updated 11:00 03/02/2012
FIDDLER
SUPPLIED
BEST PERFORMANCE IN A MUSICAL: Male nominee: David Lea as Tevye in Fiddler on the Roof. Hannah Lund is also a nominee for supporting performance female.

Relevant offers

Arts on Friday

Artists collective on show Ancient kauri enhanced Jazz guitar always popular on the bandstand Jazz greats to groove Famous Faces Reflection in motion Glass art has classical touch Dressed for more success Welcome to Booth's happy place Feather strokes shine at expo

Forget the Golden Globes, Palmerston North has its own awards evening for its theatre stars and this year the competition is as tough as ever.

EMMA GOODWIN talks to the man who has watched every show and tested the comfort of every theatre's seats in the district.

Things have come full circle for 2011 Globe Theatre Awards adjudicator Richard Mays.

As the first person to step into the role when the awards were introduced in 2005 he has been back in the hot seat watching, assessing and, more often than not, enjoying all the 23 shows in the district for the past 12 months.

Other adjudicators for the Globe Theatre Awards have been Joan Ford, Pat Snoxell and Sheridan Hickey.

The hard work has been done, the seats have been sat in and the nominations are in, all he has to do now is pick the winners.

"There have been less shows to watch this year, which has been due a lot to economic restraints. After all, the costs for the rights to shows have stayed the same, but the audiences have dropped off for a lot of places, which has made things pretty tough."

Pahiatua and Dannevirke theatre companies have joined forces to help alleviate financial pressures, but Mr Mays says others are feeling the pinch too.

"It does make it hard and, in particular, musical theatre is costly to put on. There is no lack of enthusiasm to be in the shows but getting the backstage people is harder."

The one thing that hasn't dropped off though is talent and the expert reviewer and actor says he saw some exceptional plays in some surprising places.

"I was amazed at the level of talent and professionalism in places such as Levin and Foxton. The consistent calibre that is coming out of that area is commendable."

With so many shows to see it would take the memory of an elephant to remember them all, so Mr Mays takes notes throughout the year to ensure his memory stays fresh and that everyone gets a fair crack.

"Earlier shows can be harder to remember than later ones but some performances stick in your mind. You note down the things you like and it's good to be able to refer back to them."

Mr Mays says that local theatre is in good shape and that audiences are supportive.

"Audiences are getting good entertainment and have a good choice of shows. The talent is high and the production level is also excellent."

Now the nominations have been decided it's time to go back to the drawing board, or notebook, and start the hard task of finding winners.

Ad Feedback

"It's going to be tight. That's the unfortunate part – that there's got to be a winner. Nothing should be taken away from the other finalists if their names don't get called out on the night."

One of the best things about the awards, according to Mr Mays, is that the event has promoted some collegiality between the theatres.

"There's a lot more fluidity between the groups nowadays, which is great to see."

The awards are on February 24 at the Globe Theatre from 7.30pm.

Globe Theatre Awards 2011 – nominees

Youth Achievement Award:

Alexia Clark – Peggy Sawyer in 42nd Street, directed by Dean McKerras for Abbey Musical Theatre and Regent on Broadway Productions.

Alice Onland – The Gingerbread Man in The Gingerbread Man, by Sarah Delahunty, directed by Jane Bennett and Stephen Fisher For Manawatu Theatre.

Brie Shaw – Elly May Clampett in The Beverly Hillbillies, adapted by David Rogers, directed by Ngaire Ngatuere for Pahiatua Repertory.

David Mock – Billy Lawlor in 42nd Street, directed by Dean McKerras for Abbey Musical Theatre and Regent on Broadway Productions.

Hannah Lund – Hodel in Fiddler on the Roof, directed by Pat Snoxell for Tararua Theatre Company.

Harrison Faumuina-Gibb – Humpty Dumpty/Tweedledum in The Gingerbread Man, by Sarah Delahunty, directed by Jane Bennett and Stephen Fisher For Manawatu Theatre.

Sally Tallentine-Jones – Annelle in Steel Magnolias, by Robert Harling, directed by Carl Terry for Foxton Little Theatre.

Tania MacKay – Chava in Fiddler on the Roof, directed by Pat Snoxell for Tararua Theatre Company.

Best Supporting Performance in a Play – Male:

Chris Martin – Alex in The Little Dog Laughed, by Douglas Carter Beane, directed by Damian Thorne for Thornstar Productions and Manawatui Theatre.

David Hands – Detective Ted Patchett in Death and Taxes, by April Phillips, directed by Alex Gilchrist and Samatha McLean for Levin Performing Arts.

Peter Doherty – Frank in The Memory of Water, by Shelagh Stephenson, directed by Beth Evenson and Joan Ford for Feilding Little Theatre Players.

Ryan Little – Jethro Brodie in The Beverly Hillbillies, directed by Ngaire Ngatuere for Pahiatua Repertory.

Best Supporting Performance in a Play – Female:

Carolyn Allan – Ouiser in Steel Magnolias, by Robert Harling, directed by Carl Terry for Foxton Little Theatre.

Laura Signal – Ellen in The Little Dog Laughed, by Douglas Carter Beane, directed by Damian Thorne for Thornstar Productions and Manawatui Theatre.

Sally Tohill – Pirate Pat in Pirates, by Sharon Hulm, directed by Julian White for Levin Little Theatre.

Sonya Finlayson – Lucille Potts in Death and Taxes, by April Phillips, directed by Alex Gilchrist and Samatha McLean for Levin Performing Arts.

Susan Williams – Moonbeam in Weighing In, by Lucy Schmidt, directed by David Latham for Levin Little Theatre.

Best Supporting Performance in a Musical - Male:

Glen Raka – Chad in High School Musical II, directed by Robert Rimmer for Manawatu Theatre Society and Regent on Broadway Productions.

John Bull – Lazar Wolfe in Fiddler on the Roof, directed by Pat Snoxell for Tararua Theatre Company.

Richard Scott – Fyedka in Fiddler on the Roof, directed by Pat Snoxell for Tararua Theatre Company.

Willis Beckett – Mr Mushnik in Little Shop of Horrors, directed by Darlene Mohekey for Levin Performing Arts.

Best Supporting Performance in a Musical - Female:

Andrea Potts – Maggie Jones in 42nd Street, directed by Dean McKerras for Abbey Musical Theatre and Regent on Broadway Productions.

Danielle Gifford – Tzeitel in Fiddler on the Roof, directed by Pat Snoxell for Tararua Theatre Company.

Hannah Lund – Hodel in Fiddler on the Roof, directed by Pat Snoxell for Tararua Theatre Company.

Best Set Design:

Carl Terry – Steel Magnolias for Foxton Little Theatre.

Charles Forbes – High School Musical II for Manawatu Theatre Society and Regent on Broadway Productions.

Ian Hammond – The River for UCOL and Massey University.

Ian Harman – Breaking Up Is Hard To Do for Abbey Musical Theatre.

Len Gray – Fiddler on the Roof for Tararua Theatre Company.

Best Lighting Design:

Laurie Dean – The River for UCOL and Massey University.

Lindsay Taylor – The Farm for Feilding Little Theatre Players.

Nick Skarott – A Midsummer Night's Dream for Summer Shakespeare.

Wayne Ravelich – Steel Magnolias for Foxton Little Theatre.

Willie Nes – 42nd Street for Abbey Musical Theatre and Regent on Broadway Productions.

Best Costume Design:

Claire New – A Midsummer Night's Dream for Summer Shakespeare.

Ian Harman – Breaking Up Is Hard To Do for Abbey Musical Theatre.

Joy Murdoch and Karen Smith – Fiddler On The Roof for Tararua Theatre Company.

Julie Mohekey – Little Shop of Horrors for Levin Performing Arts.

Best Choreography:

Dean McKerras and Maxene Jeffares-Greer – 42nd Street for Abbey Musical Theatre and Regent on Broadway Productions.

Marisol Vargas – A Midsummer Night's Dream for Summer Shakespeare.

Michelle Robinson – High School Musical II for Manawatu Theatre Society and Regent on Broadway Productions.

Best Musical Direction:

Baji Brown – Little Shop of Horrors for Levin Performing Arts.

Barry Jones – 42nd Street for Abbey Musical Theatre and Regent on Broadway Productions.

Shasta Pene – Fiddler on the Roof for Tararua Theatre Company.

Best Performance in a Play – Male:

Damian Thorne – Alan Strang in Equus directed by Dean O'Flaherty and Damian Thorne for Thornstar Productions and Manawatu Theatre.

David Collins – Liam in The River by Angie Farrow, directed by Jaime Dorner for UCOL and Massey University.

Julian White – Inspector Drake in Inspector Drake and the Black Widow by David Tristram, directed by Kirsty White for Levin Little Theatre.

Peter Doherty – Jim in The Farm by David Geary, directed by Tricia Gray for Feilding Little Theatre Players.

Best Performance in a Play – Female:

Karla Crofts – Catherine in The Memory of Water by Shelagh Stephenson, directed by Beth Evenson and Joan Ford for Feilding Little Theatre Players.

Kasia Kalat-Jeric – Mac in Three Viewings by Jeffrey Hatcher, directed by Sasa Jeric for Foxton Little Theatre.

Lisa Coombes – Tatyana in The Farm by David Geary, directed by Tricia Gray for Feilding Little Theatre Players.

Pam Hardy – M'Lynn Ententon in Steel Magnolias by Robert Harling, directed by Carl Terry for Foxton Little Theatre.

Peri Chapelle – Mona in The River by Angie Farrow, directed by Jaime Dorner for UCOL and Massey University.

Best Performance in a Musical – Male:

Andrew Mock – Julian Marsh in 42nd Street, directed by Dean McKerras for Abbey Musical Theatre and Regent on Broadway Productions.

David Lea – Tevye in Fiddler on the Roof, directed by Pat Snoxell for Tararua Theatre Company.

Jeremy Matthews – Del Delmonaco in Breaking Up Is Hard To Do, directed by Ian Harman for Abbey Musical Theatre.

Richard Rewa – Seymour Krelborn in Little Shop of Horrors, directed by Darlene Mohekey for Levin Performing Arts.

Best Performance in a Musical – Female:

Amy Burlace – Lois Warner in Breaking Up Is Hard To Do, directed by Ian Harman for Abbey Musical Theatre.

Gayle Shirley – Dorothy Brock in 42nd Street, directed by Dean McKerras for Abbey Musical Theatre and Regent on Broadway Productions.

Janine Bonny – Marge Gelman in Breaking Up Is Hard To Do, directed by Ian Harman for Abbey Musical Theatre.

Sera Devcich – Audrey in Little Shop of Horrors, directed by Darlene Mohekey for Levin Performing Arts.

Best Director of a Play:

Beth Evenson and Joan Ford – The Memory of Water by Shelagh Stephenson for Feilding Little Theatre Players.

Carl Terry – Steel Magnolias by Robert Harling for Foxton Little Theatre.

Jaime Dorner – A Midsummer Night's Dream by William Shakespeare for Summer Shakespeare.

Jaime Dorner – The River for UCOL and Massey University.

Sasa Jeric – Three Viewings by Jeffrey Hatcher for Foxton Little Theatre.

Best Director of a Musical:

Darlene Mohekey – Little Shop of Horrors for Levin Performing Arts.

Dean McKerras – 42nd Street for Abbey Musical Theatre and Regent on Broadway Productions.

Ian Harman – Breaking Up Is Hard To Do for Abbey Musical Theatre.

Pat Snoxell – Fiddler on the Roof for Tararua Theatre Company.

- © Fairfax NZ News

Special offers

Featured Promotions

Sponsored Content