Croquet Update

Croquet Manawatu

Golf Croquet Interclub Competition - Week 2
Levin 6, Takaro 4
Individual results:
Judith Hunt (L) bt Allan Sanson (T) 7-5, Irene Deline (T) 7-5; Tom Janssen (T) bt Fred Wheeler (L) 7-6, Jan Smellie (L) 7-6; Deline (T) bt  Jean Parkin (L) 7-5; Sanson (T) bt  Parkin (L) 7-2; Wheeler (L) bt Kathleen Barkess (T) 7-1; Smellie (L) bt Barkess (T) 7-4; Parkin & Hunt (L) bt Sanson & Deline (T) 7-5; Wheeler & Smellie (L) bt Janssen & Barkess (T) 7-5.

Rose Gardens 7, Feilding 3
Individual results:
Norma Chick (RG) bt Margaret Bailey (F) 7-3, Margaret Hewett (T) 6-5; Ken Managh (F) bt Haig Thomson (RG) 7-4, Judy Kermode (RG) 7-6; Kermode bt Mike Bell (F) 7-3; Rex Oliver (RG) bt Hewett (F) 6-5; Thomson (RG) bt Bell (F) 7-5; Bailey (F) bt Oliver (RG) 7-5; Kermode & Thomson (RG) bt Managh & Bell (F) 7-1; Oliver & Chick (RG) bt Bailey & Hewett (F) 7-2.

Points to date (Net hoops in brackets): Rose Gardens 11 (+12),  Levin 11 (+4), Takaro 10 (-4), Feilding 8 (-12) .

 

Croquet New Zealand Golf Croquet Invitation Events
Hosted by Croquet Manawatu

At Rose Gardens, Palmerston North
The Yvonne Yates Golf Croquet Invitation Event
Twelve players selected by invitation

Winner:
Mike Crashley (Hawkes Bay) 11 matches, Runner up: Hamish McIntosh (Auckland) 9 matches.
Individual results: Crashley bt Dennis Bulloch (Nelson) 7-6, 7-5, John Christie (Thames Valley) 7-4, 7-6, Nelson Morrow (Northland) 7-3, 2-7, 7-3, Erica Stephens (HB) 7-3, 4-7, 7-6, Brian Bullen (Wellington) 7-2, 7-4, Dallas Cooke (TV) 7-4, 7-6, Phillip Drew (Wellington) 7-5, 5-7, 7-4, Jared Keeman (Canterbury) 7-5, 2-7, 7-4, Phillis Young (TV) 7-3, 7-4, McIntosh 7-3, 7-4, Tony Stephens (HB) 7-3, 7-6; McIntosh bt Bulloch 7-5, 5-7, 7-5, Christie 7-4, 7-4, E.Stephens 5-7, 7-5, 7-4, Bullen 7-4, 4-7, 7-5, Cooke 7-2, 7-5, Drew 7-0, 5-7, 7-5, Keeman 7-1, 4-7, 7-3, Young 7-1, 7-4, T.Stephens 7-4, 7-6; Drew bt Bulloch 7-5, 7-4, Christie 7-5, 7-6, Morrow 7-3, 7-4, Bullen 7-1, 7-5, Cooke 7-2, 7-4, Young 7-2, 7-4, T.Stephens 7-6, 3-7, 7-3; T.Stephens bt Bulloch 6-7, 7-3, 7-3, Christie 7-5, 7-3, Morrow 7-5, 7-6, Bullen 7-3, 7-4, Cooke 7-4, 7-5, Keeman 7-5, 2-7, 7-6, Young 7-4, 7-6; Bulloch bt Christie 6-7, 7-3, 7-4, E.Stephens 7-4, 3-7, 7-3, Bullen 7-6, 1-7, 7-4, Keeman 7-5, 7-5, Young 7-3, 7-5; Christie bt Morrow 6-7, 7-6, 7-6, E.Stephens 7-5, 5-7, 7-5, Bullen 5-7, 7-4, 7-3, Cooke 7-4, 5-7, 7-3, Young 6-4, 4-5, 6-5; Cooke bt Bulloch 7-6, 7-4, Morrow 3-7, 7-3, 7-6, E.Stephens 7-6, 7-6, Bullen 7-5, 7-6, Young 7-3, 7-4; Keeman bt Christie 7-6, 7-4, Morrow 7-5, 7-6, Bullen 7-4, 6-7, 7-2, Cooke 7-6, 7-6, Drew 7-6, 7-6; E.Stephens bt Morrow 7-5, 5-7, 7-6, Drew 7-6, 1-7, 7-4, Keeman 7-3, 4-7, 7-6, T.Stephens 7-6, 7-6; Bullen bt Morrow 7-6, 7-6, E.Stephens 7-4, 7-6, Young 7-4, 6-5; Young bt Morrow 7-4, 5-7, 7-5, E.Stephens 7-6, 3-7, 5-3, Keeman 7-6, 6-7, 7-5; Morrow bt Bulloch 7-6, 7-6, McIntosh 7-6, 6-7, 7-5.

At Feilding
The Duncan Dixon Golf Croquet Invitation Event
Twelve players selected by invitation

Winner:
Mike McClure (Nelson) 16 wins, Runner up: André Murray (Manawatu) 15 wins.
Individual results Cycle 1: John Broughton (Bay of Plenty) bt Sue Roberts (BoP) 5-4, Don Hembrow (Hawkes Bay) 7-5, Murray 7-6, Murray McNae (Wanganui) 7-2, McClure 7-3, Noeline Posselt (Counties Manukau) 7-3, Mavis Brogden (Taranaki) 7-4, Sandra Bathgate (HB) 7-1, Ashley Cooke (Thames valley) 7-3; Brogden bt Roberts 7-4, Hembrow 7-2, McNae 7-3, Posselt 7-3, Pat Anderton (CM) 7-6, Bathgate 6-3, Cooke 7-2, Don Reyland (HB) 7-4; Murray bt Roberts 7-4, McNae 7-6, McClure 7-5, Posselt 7-4, Brogden 7-6, Bathgate 7-2, Reyland 7-3; Anderton bt Hembrow 7-3, Murray 7-1, Posselt 7-6, Broughton 7-6, Bathgate 7-4, Cooke 7-3, Reyland 7-1; Reyland bt Hembrow 7-3, McNae 7-6, Posselt 7-5, McClure 7-3, Broughton 7-4, Bathgate 7-6, Cooke 7-3; McClure bt Roberts 7-2, Hembrow 7-5, McNae 7-1, Anderton 7-6, Brogden 7-5, Cooke 7-1; Bathgate bt Roberts 7-6, Hembrow 7-4, McClure 7-5, Posselt 7-3, Cooke 7-4; Hembrow bt Roberts 7-6, Murray 7-6, Posselt 7-6, Cooke 7-4; Posselt bt Roberts 7-6, McNae 7-5, McClure 7-3, Cooke 7-4; McNae bt Roberts 7-5, Roberts 7-6, Anderton 7-4, Bathgate 7-4, Roberts bt Anderton 5-4, Cooke 7-6, Reyland 7-3; Cooke bt Murray 7-6, McNae 7-4.
Cycle 2: McClure bt Roberts 7-2, Hembrow 7-5, McNae 7-3, Posselt 7-6, Anderton 7-6, Broughton 7-4, Brogden 7-1, Bathgate 7-2, Cooke 7-3, Reyland 7-5;  Murray bt McNae 7-5, McClure 7-3, Posselt 7-6, Anderton 7-3, Broughton 7-3, Bathgate 7-5, Cooke 7-5, Reyland 7-3; Brogden bt Murray 7-6, McNae 7-4, Anderton 7-6, Broughton 7-3, Bathgate 7-4, Reyland 7-6; Reyland bt Roberts 7-4, Hembrow 7-2, McNae 7-3, Posselt 7-4, Broughton 7-4, Bathgate 7-6, Cooke 7-6; Anderton bt Roberts 7-1, McNae 7-5, Posselt 7-6, Broughton 7-6, Bathgate 7-4, Reyland 7-3; Broughton bt Roberts 7-4, Hembrow 7-6, Posselt 7-5, Cooke 7-6; Bathgate bt Hembrow 7-6, McNae 7-6, Posselt 7-4, Broughton 7-4, Cooke 7-6; Hembrow bt Roberts 7-4, Murray 7-6, Posselt 7-5, Anderton 7-6, Brogden 7-6; McNae bt Roberts 7-6, Hembrow 7-1, Broughton 7-6, Cooke 7-3; Roberts bt Murray 7-5, Posselt 7-4, Brogden 7-3, Bathgate 7-5; Cooke bt Roberts 7-5, Hembrow 7-5, Posselt 7-4, Anderton 7-3, Brogden 7-6; Posselt bt McNae 7-4, Brogden 7-5.

At Takaro (Palmerston North)
The Gordon Smith Golf Croquet Invitation Event
Twelve players (4+ Handicap) selected by invitation

Winner:
Liam Reeves (Hawkes Bay) 17 wins, Runner up: Kathryn Cherry (Otago) 16 wins.
Individual results Cycle 1: L.Reeves bt Helen Reeves (HB) 7-5, Gwen Falconer (Thames Valley) 7-5, Gretchen Benvie (Bay of Plenty) 7-4, Judy Kermode (Manawatu) 7-4, Joyce Carr (BoP) 7-4, Cherry 7-3, Oscar Baird-Gosling (South Canterbury) 7-5, Jayne Powis (HB) 7-5, Hemi Mellars (Thames Valley) 7-4; Falconer bt Colleen Reynolds (HB) 7-5, H.Reeves 7-4, Jasmine Rule (S Cant) 7-4, Kermode 7-2, Carr 7-5, Cherry 7-2, Powis 7-4; Cherry bt H.Reeves 7-5, Benvie 7-5, Kermode 7-5, Carr 7-5, Baird-Gosling 7-3, Powis 7-5, Mellars 7-4; Rule bt Kermode 7-3, L.Reeves 7-5, Cherry 7-4, Baird-Gosling 6-2, Powis 7-1, Mellars 7-5; Benvie bt H.Reeves 7-3, Falconer 7-3, Rule 7-4, Carr 7-3, Baird-Gosling 7-4, Powis 7-4; Reynolds bt Rule 7-5, Benvie 7-4, Carr 7-6, L.Reeves 7-6, Cherry 7-5, Baird-Gosling 7-3; Kermode bt Reynolds 7-4, H.Reeves 7-6, Benvie 7-4, Carr 7-6, Baird-Gosling 7-3, Mellars 7-4; H.Reeves bt Reynolds 7-6, Rule 7-4, Carr 7-6, Baird-Gosling 7-5, Powis 7-5, Mellars 7-5; Mellars bt Reynolds 7-4, Falconer 7-4, Benvie 7-3, Baird-Gosling 7-3, Powis 7-4; Carr bt Rule 7-5. Baird-Gosling 7-3, Powis 7-6, Mellars 7-6; Powis bt Reynolds 7-5, Kermode 7-6; Baird-Gosling bt Falconer 7-2, Powis 7-6.
Cycle 2: L.Reeves bt H.Reeves 7-6, Falconer 7-3, Benvie 7-4, Kermode 7-6, Carr 7-4, Powis 7-4, Mellars 7-5; Cherry bt Reynolds 7-6, H.Reeves 7-6, Falconer 7-5, Rule 7-5, Benvie 7-3, Kermode 7-6, Carr 7-6, Baird-Gosling 7-4, Mellars 7-5; Rule bt Reynolds 7-5, H.Reeves 7-5, Falconer 7-3, Benvie 7-2, Carr 7-5, L.Reeves 7-1, Baird-Gosling 7-5, Powis 7-6, Mellars 7-5; H.Reeves bt Reynolds 7-5, Falconer 7-6, Benvie 7-4, Kermode 7-4, Carr 7-5, Powis 7-1, Mellars 7-5; Reynolds bt Benvie 7-5, Kermode 7-5, Carr 7-6, L.Reeves 7-6, Baird-Gosling 7-5, Powis 7-5, Mellars 7-6; Kermode bt Rule 7-1, Benvie 7-5, Baird-Gosling 7-2, Powis 7-5, Mellars 7-2; Falconer bt Reynolds 7-5, Benvie 7-5, Kermode 7-6, Baird-Gosling 7-5; Benvie bt Carr 7-3, Baird-Gosling 7-3, Powis 7-4; Mellars bt Falconer 7-4, Benvie 7-4, Carr 7-2; Powis bt Falconer 7-6, Carr 7-5, Cherry 7-4, Baird-Gosling 7-5, Mellars 7-1; Carr bt Falconer 7-6, Kermode 7-3, Baird Gosling bt H.Reeves 7-6, Carr 7-5, L.Reeves 7-5.
 Mellars 7-3.

Croquet Manawatu Singles Competition Day

Golf Croquet Handicap Singles
Winner of Feilding Bar:
Alison Wall (Rose Gardens), Runner up: Jared Smith (RG), Winner of Snelling Tiki: Penny Carrington (Feilding)
Individual results Section 1: Wall 3 wins bt Carrington 7-4, Robin Scott (RG) 7-6, Tom Janssen (Takaro) 7-4; Scott bt Carrington 7-6, Janssen  7-5; Carrington bt Janssen 5-4. Section 2: Smith 3 wins bt Margaret Snelling (RG) 7-6, Chris Reay (RG) 7-0, Margaret Hewett (F) 7-5; Snelling bt Reay 7-3, Hewett 7-6; Reay bt Hewett 7-5. Event Final: Wall 3 wins bt Scott 7-4, Snelling 5-3, Smith 5-4; Smith bt Scott 7-5, Snelling 7-2; Snelling bt Scott 7-5. Consolation final: Carrington 2 wins +3 bt Reay 6-4, Janssen 7-5; Hewett 2 wins 0 bt Carrington 6-5, Janssen 6-4; Janssen bt Reay 7-3, Reay bt Hewett 5-2.

Association Croquet Championship Singles

Corbridge Star (2-7 bisques) Winner: Michael Hardman (RG) 2 wins
Individual results: Hardman bt André Murray (RG) 26-11, Michael Ross (Rangatira) 26-25; Murray bt Ross 26-22.
Stephens Trophy (7-12 bisques) Winner: Shirley Rees (RG) 3 wins
Individual results: Rees bt Joan Mayo (RG) 26-6, Allan Sanson (T) 15-12, Monica Huisman (RG) 17-12; Huisman bt Mayo 19-6; Sanson bt Terry Skelsey (RG) 26-4; Mayo bt Skelsey 26-8.
NCC Mallet (14+ bisques) Winner: Gay Janssen (T) 2 wins
Individual results: Janssen bt Judy Kermode (RG) 20-4, Jim Arthurs (Levin) 20-9; Arthurs bt Kermode 15-12.

Croquet Manawatu

Golf Croquet Interclub Competition - Week 1

Feilding 5, Levin 5
Individual results:
Janice Coleman (F) bt Fred Wheeler (L) 7-5; Margaret Hewett (F) bt Jan Smellie (L) 7-5; Judith Hunt (L) bt Fiona Francis (F) 7-6, Coleman (F) 7-5; Sharon Bell (F) bt Jenny Harding (L) 7-6; Francis (F) bt Wheeler (L) 7-1; Harding (L) bt Hewett (F) 7-5; Smellie (L) bt Bell (F) 7-4: Hunt & Wheeler (L) bt Coleman & Francis (F) 7-6; Hewett & Bell (F) bt Harding & Smellie 7-2.

Rose Gardens 4, Takaro 6
Individual results: Allan Sanson (T) bt Annabel Neall (RG) 7-6, Gay Janssen (T) bt Pat Scrivens (RG) 7-3, Neall (RG) 6-4; Rosemary Worthington (T) bt Norma Chick (RG) 7-4; Tom Janssen (T) bt Robin Scott (RG) 7-6; Scrivens (RG) bt Sanson (T) 7-5, Chick (RG) bt T.Janssen (T) 7-4; Scott (RG) bt Worthington (T) 7-6; G.Janssen & Sanson (T) bt Neall & Scrivens (RG) 7-4; Chick & Scott (RG) bt T.Janssen & Worthington (T) 7-6.

Points to date (Net hoops in brackets): Takaro 6 (+5), Feilding 5 (+5), Levin 5 (-5), Rose Gardens 4 (-5)

Manawatu Standard