Results from the Science and Technology Fair

Last updated 12:19 21/09/2012

Relevant offers

Results from the annual Marlborough Lines Science and Technology Fair held in Blenheim were:

Science Fair Prizes

Best Primary Exhibit: Samantha Dunkinson, Sally Cook, first; Olly Rasmussen, Joel Lavender, second; A Ireland, J Potts, J Buckingham, H Barnsley, A Van Pallandt, third.

Mining Industry Award Prize: Michael Pressey.

Best Technology Award Primary: Olly Rasmussen, Joel Lavender.

Department of Conservation Best Flora and Fauna Prize: Samantha Dunkinson, Sally Cook.

Best Intermediate Exhibit: Anika Durrheim, first; Libby Grigg, second; Charlie Simmons, third.

Wilson Challenge: Joesph Gibney, Zara Willis and Kerry Clapham; first equal.

Wilson Challenge Highly Commended: Eddie Ave; Rachel Murray; Will Hart, Hamish Hayes.

Baking Industry Research Trust: Maia Palmer.

Best Exhibit In Fair: Lucy Blakiston, Evie Baxter, first; Anika Durrheim second

Hannah Zydenbos, third.

Best Statistical Content: Hannah Zydenbos; Harry McLauchlan, Harrison Cook; Lara Campbell.

Best Senior Exhibit: Lucy Blakiston, Evie Baxter, first; Hannah Zydenos, second; Will Hart, Hamish Hayes third.

Royal Aeronautical Society: Will Hart, Hamish Hayes.

Level 3-4 gold prize: Amber Buck, Sharlene Jowers; Mia Armstrong; Lucy Harman.

Level 3-4 highly commended: Natasha Henderson, Lucy Dannaher; Xavier Ennals-Pellett, Thomas vas Asch, Diansh Huzaidi.

Level 5-6 gold prize: Zoe Bennett, Tarryn Metcalfe; Huna Hough, Ella Donald; Ashley Marfell; Johanna Lloyd, Sophie Bashford; Charlie Taylor; Patrick Neal; Vita Elworthy; A Ireland, J Potts, J Buckingham, H Barnsley, A Van Pallandt; Ella Charman, Anatoia Gemmell, Sophie Wills; Kylie Linthwaite, Shannon McLean; Kylie Linthwaite, Shannon McLean; Emily Dalton, Trinity Newman; Grace Eaton; Jude Anderson, Kyle; Samantha Dunkinson, Sally Cook.

Level 5-6 highly commended: Amelia Wilson, Mereana Ave; Kate Halliday, Daisy Van Wel; Brayden Carter; Max Struthers; Tabitha Adams; Breanna O'Malley; Eniselina Pale, Sophie Woodhouse; Isabella Boon, Isla Burfoot; Seraphina Tannock, Kate Thompson; Casey Neal, William Chaffey and Liam Orr; Aliya Mottus, Daisy Langford; Chloe Judd, Raphal Meurier; Grace Waring-Jones, Grace Watts; Jesse Lyster; Jordan Skelton, Dylan Scollard; Madeline Croad; Michael Pressey; Zoe Turner, Zoe Blackmore; Olivia Elrick.

Level 7-8 gold prizes: Charlie Simmons; Harry McLauchlan, Harrison Cook; Henry Seaton; Lucy Sheat; Sarah Butt, Alinka Keatch; Verity Jones, Catherine Nelson; Anika Durrheim; Annabelle Wilson; Blake Eaton; Danielle Bussell; Jack Healy; Jannika Roubos; Joseph Neil; Libby Grigg; Oliver Cowley; Sam Cameron-Dunn; Aiden Gane; Ashleigh Shields; Kirsty Martin; Liv Bishop; Maia Palmer; Steven Simpson.

Level 7-8 highly commended: Danyon Croker, Josh Roche; Emma Gardiner; Emma Moore, Stephanie Mattison; Jack Benseman; Jackson Lock; Joesph Gibney; Laurie Duncan, Lucy Kerry; Liam Sluiter, Alex Kennedy; Meg McAskill, Holly Kennedy; Mikayla Peter, Jessie Dentice; Paige Smith, Jemma Hart; Richard Seaton; Tallara Daldorf, Ruby Roberts; Tom Hyland, Eli Kepes; Cameron Jones; Eddie Ave; Jack Tripe;Kate Roughan, Fenella Smith; Libby McDonald; Sarah Maclean; Shannah-Lee Aires; Jack Warburton, Joel Goldthorpe; Alastair Gifford; Andre Salvador; Ethan Prattley; Iolo Adams; Sam Chaytor Waddy; Katie McMillan; Annamarie Booysen; Tim Taylor; Keralee Marshall, Rose Harper; Layton King, Lachlan Stevens; Ben McConway; Loisi Kula, Emma McFarlane; Millie Burfoot; Evan Vallendar; Bryce Blackmore, Becky Davidson, Eve Goodall-Cromarty; Pariss Kilgour, Stacey Williams; Joshua Thomas; Lydia Hunt.

Ad Feedback

Level 9-11 gold: Jack Ritchie; Liam Dundass; Amelia Gill; Carlotta Dalton-Harvey; Emily Baunton; Hannah Zydenbos; Kelsey McNabb, Melissa Simpson; Libby Craighead, Kerri Dewhurst; Lucy Blakiston, Evie Baxter; Monique Penno, Chelsea Hendrickson;

Level 9-11 highly commended: Brett McKeown, Jacob Adams; Josh Ludemann; Lee Harborne; Theo Martin-Babin; Eilidh Jones; Hannah Morgan, Megan Shearer; Jasmine Jarvis, Nicole Powell; Laura Murphy, Natasha Harris; Nicole Davies, Maddi Longman-White; Tessa Downes; Alan Harvey, Keenan Love, Gloria Harvey, Ben Hide.

Level 12- 13 gold: Piers Landon-Lane, Leatham Landon-Lane; Will Hart, Hamish Hayes.

Level 12-13 highly commended: Jordan Green; Lara Campbell.

- The Marlborough Express

Comments

Special offers
Opinion poll

Is the region better served by having multiple events over one weekend or spread out throughout the year?

Multiple events

Spread out over year

Vote Result

Related story: (See story)

Featured Promotions

Sponsored Content