Flaxbourne A&P show results

Last updated 15:04 03/04/2013
flaxbourne

Rebecca Lilley, 15, Fiona Blue, 15 and Jordan Foster, 15

Mike Wichcliffe
Mike Wichcliffe takes part in the intermediate sheep shearing competition
Sophie Roberts
Sophie Roberts, 5, with a giant pumpkin
Harry Lissaman
Harry Lissaman makes a jump on his pony Hillbilly Dunstan

Related Links

Good turnout for Flaxbourne Show

Relevant offers

2013 FLAXBOURNE A & P SHOW RESULTS

SHEEP

TWO 2 TOOTH (1 SHEAR) WETHERS, under 50 kg suitable for local trade: 1 & 2 T West, 3 P Chapman,

TWO WETHERS, over 50kg live weight, suitable for local trade: 1 & 2 T West,

TWO BUTCHERS EWES, 4 tooth or over: 1 & 2 T West, 3 & 4 P Chapman,

TWO LAMBS BEST EXPORT VALUE, any breed, not to exceed 36kg live weight: 1 & 2 T West, 3 Angus & Huw Cotching, TWO LAMBS BEST EXPORT VALUE by recognized mutton breed sire, shorn or woolly: 1 & 2 T West, 3 A Booker,

TWO LAMBS BEST EXPORT VALUE, by recognized wool breed sire, shorn or woolly: 1 & 3 T West, 2 H J Thomson, ONE LAMB to be judged on carcase value only, shorn or woolly: 1 Angus & Huw Cotching, 2 J Clouston, 3 S Hickman, 4 T West,

SINGLE CORRIEDALE OR HALFBRED EWE HOGGET shorn as a lamb: 1 M & H Neame, 2 & 3 T West,

TWO CORRIEDALE OR HALFBRED EWE HOGGETS shorn as lambs: 1 T West, 2 P Yealands, 3 T West,

SINGLE CORRIEDALE OR HALFBRED EWE HOGGET, woolly: 1 & 2 T West, 3 M Bennett,

TWO CORRIEDALE OR HALFBRED EWE HOGGETS, woolly: 1 T West, 2 T West,

3 H J Thomson,

SINGLE CORRIEDALE OR HALFBRED 2 TOOTH EWE 1 SHEAR: 1 T West, 2 P Yealands, 3 J Clouston,

TWO 2 TOOTH CORRIEDALE OR HALFBRED EWES 1 SHEAR: 1 S Clouston, 2 P Yealands, 3 T West,

TWO CORRIEDALE OR HALFBRED 2 TOOTH EWES: 1 M Bennett, 2 Johnny Neame,

SINGLE CORRIEDALE OR HALFBRED EWE, 4 TOOTH OR OVER: 1 & 3 T West, 2 M Bennett,

TWO CORRIEDALE OR HALFBRED EWES, 4 TOOTH OR OVER: 1 & 2 T West, 3 M & H Neame,

TWO EWES MOST SUITABLE FOR PRODUCING EXPORT LAMBS, WOOL TO BE CONSIDERED: 1 & 3 T West, 2 P Chapman,

SINGLE COLOURED LAMB OR SHEEP ANY BREED: 1 & 2 P Chapman, 3 S Hickman,

BEST PET LAMB, ANY BREED, care and attention to count: 1 Lucinda Turnbull, 2 Hannah Forsyth-Juliet, 3 Rylan Henson, 4 Guy Chaffey-Lotarge, 4 Tom Chojnacki-West-Lambie,

BEST PET SHEEP, ANY BREED: 1 Guy Chaffey-Charlotte, 2 Lucinda Turnbull, 3 Charlie Booker-Boobaa, 4 Sally Peter, 4 Harry Booker-Jazzie,

SINGLE CROSSBRED/COMPOSITE LAMB: 1 Islayburn Farm, 2 Islayburn Farm, 3 Oli Forsyth-Chadwick,

TWO CROSSBRED/COMPOSITE LAMBS: 1 Islayburn Farm, 2 A Booker,

SINGLE TWO TOOTH CROSSBRED/COMPOSITE EWE: 1 A Booker,

TWO TWO TOOTH CROSSBRED/COMPOSITE EWES: 1 A Booker,

SINGLE MIXED AGE CROSSBRED/COMPOSITE EWE: 1 A Booker, 2 & 3 P Chapman, TWO MIXED AGE CROSSBRED/COMPOSITE EWES: 1 A Booker, 2 & 3 P Chapman,

STUD SHEEP

Ad Feedback

PAIR OF DUAL PURPOSE STUD RAM HOGGETS UNDER 12 MONTHS OF AGE: 1 R & S Peter,

MEAT BREEDS PAIR OF RAM HOGGETS UNDER 12 MONTHS OF AGE: 1 & 3 A Booker, 2 R & S Peter,

MEAT BREEDS PAIR OF EWE HOGGETS UNDER 12 MONTHS OF AGE: 1 R & S Peter, 2 & 3 A Booker.

MERINOS

SINGLE MERINO EWE, 4 TOOTH OR OVER, SHORN OR WOOLLY: 1 & 2 R & S Peter,

WOOL

CORRIEDALE OR HALFBRED EWE FLEECE: 1 M & H Neame, 2 & 3 T West,

CORRIEDALE OR HALFBRED FULL WOOLLED HOGGET FLEECE: 1 & 2 M & H Neame, 3 P Chapman,

MERINO EWE FLEECE: 1 & 2 R & S Peter,

MERINO HOGGET FLEECE: 1,2 & 3 R & S Peter,

CROSSBRED FLEECE: 1 G Wiffen, 2 P Chapman,

PONIES

CHAMPION PONY OVER 138CMS & UP TO 148CMS (GROUP A): Grace Tripe-Ormaglave's Royal Affair

RESERVE CHAMPION PONY OVER 138CMS & UP TO 148CMS (GROUP A): Jannika Roubos-Apsley Dan the Man

AWATERE DISTRICT PONY. 1 A Spence-Second Guess, 2 B Thompson-Spick, 3 C Morgan-Fantastic Mr Fox, 4 I Lissaman-My High Spirits, RIDER 15yrs & under 17yrs, 1 O Marr-Wembleybrook Enchanting, 2 C Wadsworth-MF Zanbuck, RIDER 13yrs & under 15yrs, 1 I Lissaman-My High Spirits, 2 M Lewis-Kashmere Lad,

UNITY CLASS: 1 M Lewis-Kashmere Lad, 2 C Wadsworth-MF Zanbuck, 3 J Roubos-Apsley Dan the Man, 4 I Lissaman-My High Spirits,

NOVICE PONY: 1 M Lewis-Kashmere Lad, 2 A Gibbs-Shani, 3 J Greene-Buckton Fantail, 4 B Thompson-Spick,

NOVICE PACED & MANNERED PONY: 1 M Lewis-Kashmere Lad, 2 C Wadsworth-MF Zanbuck, 3 J Roubos-Apsley Dan the Man, 4 A Spence-Second Guess,

OPEN PACED & MANNERED PONY: 1 B Thompson-Spick, 2 A Spence-Second Guess, 3 M Lewis-Kashmere Lad, 4 C Wadsworth-MF Zanbuck,

SADDLE HUNTER TYPE PONY: 1 J Greene-Buckton Fantail, 2 A Spence-Second Guess, 3 I Lissaman-My High Spirits, 4 B Thompson-Spick,

OPEN PONY: 1 G Tripe-Ormaglave's Royal Affair, 2 J Roubos-Apsley Dan the Man, 3 O Marr-Wembleybrook Enchanting, 4 M Lewis-Kashmere Lad,

CHAMPION PONY UP TO 128CMS (GROUP C): Siara Harmon-Legacy Infusion

RESERVE CHAMPION PONY UP TO 128CMS (GROUP C): Pippa Bishop-Aintree Delorus

CHAMPION PONY OVER 128CMS & UP TO 138CMS (GROUP B): Alexis Harmon-Waipuna Napoleon

RESERVE CHAMPION PONY OVER 128CMS & UP TO 138CMS (GROUP B): I Lissaman-Benmore Alpha

CHAMPION NOVICE PONY: Monica Lewis-Kashmere Lad

SUPREME CHAMPION PONY: Grace Tripe-Ormaglave's Royal Affair

RIDER under 10yrs: 1 P Bishop-Aintree Delorus, 2 S Harmon-Legacy Infusion, 3 H Lissaman-Hillbilly Dunstan,

RIDER 10yrs & under 13yrs: 1 J Roubos-Apsley Dan the Man, 2 S Roughton-Raptures Unforgettable, 3 G Tripe-Ormaglave's Royal Affair, 4 A Spence-Second Guess,

UNITY up to 128cms: 1 S Harmon-Legacy Infusion,

UNITY over 128cms & up to 138cms. 1 A Harmon-Waipuna Napoleon, 2 K Martin-Jacksfield Limited Edition, 3 C Morgan-Fantastic Mr Fox, NOVICE PONY up to 138cms: 1 K Martin-Jacksfield Limited Edition, 2 S Harmon-Legacy Infusion, 3 I Lissaman-Benmore Alpha, 4 C Morgan-Fantastic Mr Fox,

NOVICE PACED & MANNERED PONY up to 138cms: 1 A Harmon-Waipuna Napoleon, 2 K Martin-Jacksfield Limited Edition, 3 I Lissaman-Benmore Alpha, 4 S Harmon-Legacy Infusion,

OPEN PACED & MANNERED PONY up to138cms: 1 A Harmon-Waipuna Napoleon, 2 I Lissaman-Benmore Alpha, 3 S Harmon-Legacy Infusion, 4 C Morgan-Fantastic Mr Fox,

OPEN PONY up to 128cms: 1 S Harmon-Legacy Infusion, 2 P Bishop-Aintree Delorus,

OPEN PONY over 128cms & up to138cms: 1 I Lissaman-Benmore Alpha,

SADDLE HUNTER TYPE PONY over 128cms & up to138cms: 1 A Harmon-Waipuna Napoleon, 2 C Morgan-Fantastic Mr Fox,

CHAMPION PONY CLUB MOUNT: Sophie Bowen-Blue Magic

RESERVE CHAMPION PONY CLUB MOUNT: Evie McPherson-Lucky Sovereign

BEGINNER COMBINATION, to be led: 1 A McPherson-Donut, 2 A Shadbolt-Shanika Star,

BEST PRESENTED PONY CLUB COMBINATION. Rider 11yrs & un: 1 A Shadbolt-Shanika Star, 2 A McPherson-Donut,

BEST PRESENTED PONY CLUB COMBINATION Rider 12yrs & over: 1 E McPherson-Lucky Soverign, 2 S Bowen-Blue Magic, 3 S Price-Lonesome Dove,

BEST WALKING AND TROTTING PONY CLUB MOUNT. Rider 11yrs & under: 1 A Shadbolt-Shanika Star, 2 A McPherson-Donut,

BEST WALKING AND TROTTING PONY CLUB MOUNT. Rider 12yrs & over: 1 E McPherson-Lucky Sovereign, 2 S Bowen-Blue Magic, 3 S Price-Lonesome Dove,

PACED AND MANNERED PONY CLUB MOUNT. Rider 11yrs & under: 1 A Shadbolt-Shanika Star, 2 A McPherson-Donut,

PACED AND MANNERED PONY CLUB MOUNT. Rider 12yrs & over: 1 S Bowen-Blue Magic, 2 E McPherson-Lucky Soverign, 3 S Price-Lonesome Dove,

WALK, TROT, CANTER AND JUMP AT 65CMS: 1 S Bowen-Blue Magic,

CHAMPION FIRST RIDDEN: Georgia Weaver-Mahana Sweet Secret

RESERVE CHAMPION FIRST RIDDEN: Amy Ingram-Kinkora Sparkle

BEST PRESENTED: 1 A Ingram-Kinkora Sparkle, 2 J Laws-Cola, 3 G Weaver-Mahana Sweet Secret,

NOVICE FIRST RIDDEN not yet to have won 6 firsts: 1 J Laws-Cola,

PONY NOT EXCEEDING 128CMS: 1 G Weaver-Mahana Sweet Secret, 2 J Laws-Cola, 3 A Ingram-Kinkora Sparkle,

PACED AND MANNERED: 1 G Weaver-Mahana Sweet Secret, 2 A Ingram-Kinkora Sparkle, 3 J Laws-Cola, BEST RIDER 9 YEARS & UNDER: 1 J Laws-Cola, 2 G Weaver-Mahana Sweet Secret, 3 A Ingram-Kinkora Sparkle,

CHAMPION LEAD REIN PONY: Emily Cowan-Willowmead Nikita

RESERVE CHAMPION LEAD REIN PONY: Sophie Laws-Chelton Light Magic

BEST PRESENTED: 1 S Laws-Chelton Light Magic, 2 E Cowan-Willowmead Nikita, 3 T Edwards-Naffodale Danielle, 4 I Hermens-Bellmara Angel Rose,

NOVICE LEAD REIN PONY not yet to have won 6 firsts: 1 E Cowan-Willowmead Nikita, 2 T Edwards-Naffodale Danielle, 3 I Hermens-Bellmara Angel Rose, 4 I Grigg-Jigsaw, 4 J Roubos-Lucky Lochie, 4 S Laws-Chelton Light Magic, PONY NOT OVER 118CMS: 1 I Hermens-Bellmara Angel Rose, 2 T Edwards-Naffodale Danielle, 3 P Ingram-Kinkoura Sparkle, 4 I Grigg-Jigsaw,

PONY OVER 118CMS & UP TO 128CMS: 1 E Cowan-Willowmead Nikita, 2 S Laws-Chelton Light Magic, 3 J Roubos-Lucky Lochie,

BEST RIDER 6 - 7 YEARS: 1 E Cowan-Willowmead Nikita, 2 T Edwards-Naffodale Danielle, 3 I Hermens-Bellmara Angel Rose, 4 J Roubos-Lucky Lochie, 4 S Laws-Chelton Light Magic,

BEST RIDER 4 - 5 YEARS: 1 I Grigg-Jigsaw, 2 P Ingram-Kinkoura Sparkle,

PACED AND MANNERED: 1 T Edwards-Naffodale Danielle, 2 S Laws-Chelton Light Magic, 3 P Ingram-Kinkoura Sparkle, 4 I Hermens-Bellmara Angel Rose,

FLAXBOURNE FANCY DRESS PONY (Ponies 148cms & under): 1 A Gibbs-Shani, 2 I Grigg-Jigsaw, 2 S Laws-Chelton Light Magic,

CHAMPION YOUNG STOCK: Alysha Morgan-Country Charm Maxs Fools Gold

RESERVE CHAMPION YOUNG STOCK: Jody Samuels-Blackwood Grove Dancer of the Night

CHAMPION SENIOR HORSE: Michaela Fearn-Oakthorne Tcs Celebrity

SUPREME CHAMPION MINIATURE HORSE: Michaela Fearn-Oakthorne Tcs Celebrity

BEST PRESENTED YOUTH HANDLER. 14 years & under: 1 B Fearn-Shenandoah Springlight, 2 A Morgan-Country Charm Maxs Fools Gold, 3 R Bassett-Sherwoods Sweet Little Image,

BEST PRESENTED SENIOR HANDLER. 15 years & over: 1 J Samuels-Blackwood Grove Dancer of the Night, 2 M Fearn-Oakthorne Tcs Celebrity, 3 M Bassett-Spring Valley Finality, 4 A Hampton-Hardings Twist Like Jagger,

FOAL/YEARLING FILLY, COLT OR GELDING, Category A & B combined: 1 J Samuels-Blackwood Grove Dancer of the Night, 2 A Hampton-Hardings Twist Like Jagger, 3 M Bassett-Sherwoods Sweet Little Image,

TWO/THREE YEAR OLD FILLY, COLT OR GELDING, Category A & B combined: 1 A Morgan-Country Charm Maxs Fools Gold, 2 M Fearn-Shenandoah Springlight, 3 M Bassett-Spring Valley Finality, 4 F Burnett-Withaview Sweet Child of MIne,

MARES, FOUR YEARS AND OVER, Category A & B combined: 1 M Fearn-Oakthorne Tcs Celebrity,

BEST PACED AND MANNERED, Category A & B combined: 1 J Samuels-Blackwood Grove Dancer of the Night, 2 M Bassett-Sherwoods Sweet Little Image, 3 A Hampton-Hardings Twist Like Jagger, 4 M Fearn-Shenandoah Springlight,

SOLID COLOUR, Category A & B combined: 1 M Fearn-Shenandoah Springlight, 2 A Morgan-Country Charm Maxs Fools Gold, 3 Jo Samuels-Blackwood Grove Dancer of the Night, 3 A Hampton-Hardings Twist Like Jagger, 4 M Bassett-Spring Valley Finality,

BROKEN COLOUR, Category A & B combined: 1 M Fearn-Oakthorne Tcs Celebrity, 2 M Bassett-Sherwoods Sweet Little Image, 3 F Burnett-Withaview Sweet Child of Mine,

YOUTH SHOWMANSHIP, 14 years & under: 1 M Fearn-Shenandoah Springlight, 2 R Bassett-Sherwoods Sweet Little Image, 3 A Morgan-Country Charm Maxs Fools Gold,

ADULT SHOWMANSHIP, 15 years & over: 1 M Bassett-Sherwoods Sweet Little Image, 2 M Bassett-Spring Valley Finality, 3 A Hampton-Hardings Twist Like Jagger, 4 F Burnett-Withaview Sweet Child of Mine,

HUNTER JUMP, Category A & B combined - Handler 9 years & over: 1 M Fearn-Oakthorne Tcs Celebrity, 2 F Burnett-Withaview Sweet Child of Mine, 3 M Fearn-Shenandoah Springlight,

SADDLE HUNTERS AND HACKS

NOVICE CHAMPION: Laurel Carre-Lothario K.C.

CHAMPION SADDLE HUNTER: Kay Kinzett-TSH Cascade

RESERVE CHAMPION SADDLE HUNTER: Kelsea O'Connor-Gavailo Arrow

RIDER 21YRS & OVER, RIDING A HACK: 1 P Neal-Granitz Arrow, 2 V Ratcliffe-Royal Mauresmo, 3 S McDermid-Look again Honey, 4 K Kinzett-TSH Cascade,

BEST PRESENTED SADDLE HUNTER: 1 L Carre-Lothario K.C., 2 K O'Connor-Gavailo Arrow, 3 P Neal-Granitz Arrow, 4 K Kinzett-TSH Cascade,

NOVICE SADDLE HUNTER, yet to win 3 firsts: 2 C Bray-Gurteens Gemini, 3 T Roberts-Missus Holly,

NOVICE SADDLE HUNTER, yet to win 6 firsts: 1 L Carre-Lothario K.C., 2 A Gale-Hawthorne Annie, 3 T Rose-Russell-Hi Dansique, 4 C Bray-Gurteens Gemini, 4 T Roberts-Missus Holly,

OPEN SADDLE HUNTER, not exceeding 163cms: 1 K Kinzett-TSH Cascade, 2 A Gale-Hawthorne Annie, 3 C Bray-Gurteens Gemini, 4 T Roberts-Missus Holly,

OPEN SADDLE HUNTER, over 163cms: 1 K O'Connor-Gavailo Arrow, 2 L Carre-Lothario K.C., 3 P Neal-Granitz Arrow, 4 T Rose-Russell-Hi Dansique,

NOVICE PACED & MANNERED, yet to win 6 firsts: 1 L Carre-Lothario K.C., 2 A Gale-Hawthorne Annie, 3 C Bray-Gurteens Gemini, 4 P Neal-Granitz Arrow, 4 T Rose-Russell-Hi Dansique,

OPEN PACED & MANNERED: 1 K Kinzett-TSH Cascade, 2 L Carre-Lothario K.C., 3 K O'Connor-Gavailo Arrow, 4 A Gale-Hawthorne Annie,

LADY'S SADDLE HUNTER (can be ridden by Lady or Gentleman): 1 K Kinzett-TSH Cascade, 2 L Carre-Lothario K.C., 3 K O'Connor-Gavailo Arrow, 4 P Neal-Granitz Arrow,

AWATERE DISTRICT HACK. Hack or Saddle Hunter: 1 H Sangster-SWE Limoncello, 2 T L Roberts-Missus Holly,

CHAMPION HACK: Vicky Ratcliffe-Royal Mauresmo

RESERVE CHAMPION HACK: Helen Sangster-SWE Limoncello

SUPREME CHAMPION: Vicky Ratcliffe-Royal Mauresmo

RIDER UNDER 21YRS, RIDING A HACK: 1 K O'Connor-Gavailo Arrow, 2 E Pilcher-Talk About, 3 A Keehan-Nashetta,

BEST PRESENTED HACK: 1 V Ratcliffe-Royal Mauresmo, 2 C McLean-Flint of Grey, 3 H Sangster-SWE Limoncello, 4 R Prendeville-S E Grissini,

NOVICE HACK, yet to win 3 firsts: 1 H Sangster-SWE Limoncello, 2 R Prendeville-S E Grissini, 3 C McLean-Flint of Grey, 4 C Boyd-Royal Doulton,

NOVICE HACK, yet to win 6 firsts: 1 H Sangster-SWE Limoncello, 2 R Prendeville-S E Grissini, 3 C McLean-Flint of Grey, 4 C Boyd-Royal Doulton,

OPEN HACK not to exceed 158cms: 1 V Ratcliffe-Royal Mauresmo, 2 E Pilcher-Talk About, 3 S McDermid-Look again Honey,

OPEN HACK OVER 158CMS: 1 H Sangster-SWE Limoncello, 2 C McLean-Flint of Grey, 3 R Prendeville-S E Grissini, 4 C Boyd-Royal Doulton,

NOVICE PACED & MANNERED HACK, yet to win 3 firsts: 1 R Prendeville-S E Grissini, 2 S McDermid-Look again Honey, 3 C Boyd-Royal Doulton, 4 A Keehan-Nashetta,

OPEN PACED & MANNERED HACK: 1 V Ratcliffe-Royal Mauresmo, 2 E Pilcher-Talk About, 3 R Prendeville-S E Grissini, 4 C Boyd-Royal Doulton,

LADY'S HACK (can be ridden by Lady or Gentleman): 1 V Ratcliffe-Royal Mauresmo, 2 E Pilcher-Talk About, 3 H Sangster-SWE Limoncello, 4 C Boyd-Royal Doulton,

CHAMPION WORKING HUNTER: Kay Kinzett-TSH Cascade

RESERVE CHAMPION WORKING HUNTER: Alan Jones-He's Hercules Morse

LIGHTWEIGHT WORKING HUNTER: 1 K Kinzett-TSH Cascade,

HEAVYWEIGHT WORKING HUNTER: 1 A Jones-He's Hercules Morse, 2 J Ford-Moonshiner, 3 L Wilson-Tiraumea Bounty,

PONY WORKING HUNTER: 1 H Lissaman-Hillbilly Dunstan, 2 B Thompson-Spick, 3 J Vaughan-Rhapsody II, 4 O Marr-Wembleybrook Enchanting,

 

 

COMPETITIONS

CHAMPION PONY HUNTER: Jessie Vaughan-Rhapsody II

RESERVE CHAMPION PONY HUNTER: Harry Lissaman-Hillbilly Dunstan

CHAMPION HUNTER: Jack Ford-Moonshiner

RESERVE CHAMPION HUNTER: Alan Jones-He's Hercules Morse

NOVICE PONY OVER 138CMS yet to win 6 firsts: 1 B Thompson-Spick, 2 J Vaughan-Rhapsody II, 3 H Lissaman-Hillbilly Dunstan, 4 O Marr-Wembleybrook Enchanting,

OPEN PONY HUNTER: 1 J Vaughan-Rhapsody II, 2 H Lissaman-Hillbilly Dunstan, 3 H Johnsen-Woodbine Charity, 4 I Lissaman-Sunland Baroque,

OPEN WIRE JUMP: 1 H Lissaman-Hillbilly Dunstan,

BEST BOY OR GIRL RIDER: 1 J Vaughan-Rhapsody II,

NOVICE HUNTER yet to win 6 firsts: 1 A Jones-He's Hercules Morse, 2 J Ford-Moonshiner, 3 K Kinzett-TSH Cascade, 4 P Redwood-Kitset,

LIGHTWEIGHT HUNTER: 1 K Kinzett-TSH Cascade, 2 P Redwood-Kitset,

HEAVYWEIGHT HUNTER: 1 J Ford-Moonshiner, 2 A Jones-He's Hercules Morse, 3 L Wilson-Tiraumea Bounty, 4 S Price-Cochise,

OPEN HUNTER: 1 A Jones-He's Hercules Morse, 2 L Wilson-Tiraumea Bounty, 3 P Redwood-Kitset, 4 J Ford-Moonshiner, OPEN WIRE JUMP: 1 A Jones-He's Hercules Morse,

BEST LADY OR GENTLEMAN RIDER: 1 P Redwood-Kitset,

TRAINING PONY JUMP TAM5, maximum height 65cms: 1 I Lissaman-Sunland Baroque, 2 H Lissaman-Hillbilly Dunstan, 3 I Lissaman-My High Spirits,

TRAINING HACK TAM5, (Instant Jump Off) maximum height 75cms: 1 L Wilson-Tahlia, 2 S Price-Cochise, 3 S Bowen-Blue Magic, 4 K Kinzett-TSH Cascade,

TRAINING PONY JUMP TAM5, (Instant Jump Off) maximum height 85cms: 1 B Thompson-Spick, 2 H Lissaman-Hillbilly Dunstan, 3 E McPherson-Lucky Sovereign, 4 O Marr-Wembleybrook Enchanting,

TRAINING HORSE JUMP TAM5, (Instant Jump Off) maximum height 95cms: 1 L Wilson-Tiraumea Bounty, 2 J Ford-Moonshiner, 3 A Wilkinson-On Twilight, 4 K Kinzett-TSH Cascade,

OPEN PONY JUMP, NZEF Rules TAM5: 1 J Vaughan-Rhapsody II, 2 A Ford-Immagin,

OPEN HORSE JUMP, NZEF Rules TAM5: 1 J Ford-Moonshiner, 2 L Wilson-Tiraumea Bounty, 3 E Pilcher-Snazzy As, 4 P Redwood-Kitset,

OPEN PONY HIT AND HURRY: 1 J Vaughan-Rhapsody II, 2 A Ford-Immagin, 3 H Johnsen-Woodbine Charity, 4 B Thompson-Spick,

OPEN HORSE HIT AND HURRY: 1 E Pilcher-Snazzy As, 2 P Redwood-Kitset,

PONY TA5 I.J.O. (Instant jump off) - height 45cms: 1 S Harmon-Legacy Infusion, 2 A Gibbs-Shani, 3 A Harmon-Waipuna Napoleon,

DOGS

CHAMPION DOG: Leighton Spence

ROUGH COATED COLLIE OR BEARDED COLLIE OR PART: 1 L Spence,

SMOOTH COATED COLLIE OR PART: 1 H Booker-Sue, 2 C Booker-Pod, 3 A Booker-Greta,

PET DOG,: 1 O & H Forsyth-Nellie,

COOKERY

4 CHEESE SCONES: 1 D Litchfield, 2 L Taylor, 3 R Arbuckle,

4 PIKELETS: 1 D & T Roberts, 2 R Arbuckle, 3 L Taylor, 4 D Litchfield,

4 SAUSAGE ROLLS: 1 H Clelland, 2 F Thomson, 3 F Thomson,

4 MUFFINS: 1 H Clelland, 2 J Cook, 3 D Litchfield,

HALF A FRUIT CAKE, 1 D Litchfield, 2 G Costello, 3 P Thomson,

HALF A SULTANA CAKE, 1 B Ennals, 2 G Costello, 3 R Wiffen,

4 PIECES UNCOOKED SLICE: 1 H Clelland, 2 F Thomson, 3 S Broadhurst, 4 F Thomson,

BANANA CAKE, UNICED: 1 K Gwyn, 2 H Monk, 3 D & T Roberts,

SPONGE SANDWICH, 1 S Broadhurst, 2 T Roberts, 3 D Litchfield,

4 PIECES OF SHORTBREAD: 1 K Taylor-Ruwhiu, 2 R Arbuckle, 3 R Dysart,

CHOCOLATE CAKE, UNICED. 1 S Broadhurst, 2 M Spence, 3 R Arbuckle,

4 CHOCOLATE CHIP BISCUITS (SANTE): 1 K Shadbolt, 2 S Bedingfield, 3 M Spence,

AFTERNOON TEA PLATE, 1 K Taylor-Ruwhiu, 2 L Taylor, 3 S Broadhurst,

3 DECORATED CUP CAKES: 1 K Taylor-Ruwhiu, 2 L Taylor, 2 D Litchfield,

AN INVENTIVE CAKE - Entry must be made by a male: 1 A Wiffen, 2 R Young, 3 R Young,

JUNIOR COOKERY

2 PIECES OF UNCOOKED SLICE,: 1 J Forsyth, 2 G Forsyth, 3 X Ennals-Pellett,

2 MUFFINS: 1 G Forsyth, 2 S Ennals-Pellett, 3 A J Monk,

CAKE. any variety - uniced: 1 G Forsyth, 2 A J Monk, 3 J Forsyth, 2

DECORATED CUP CAKES: 1 G Forsyth, 2 J Forsyth, 3 A Spence,

HOMEMADE NUTRITIONAL SCHOOL LUNCH: 1 J Gwyn, 2 J Forsyth, 3 A Gwyn, 4 X Ennals-Pellett,

HOME PRODUCE

BERRY JAM: 1 K Shadbolt, 2 A Booker, 3 F Thomson,

JAM : 1 F Chapman, 2 K Gwyn, 3 C Kingi,

LEMON HONEY: 1 K Shadbolt,

BOTTLED FRUIT: 1 S Bedingfield, 2 G Costello, 3 A Booker,

BASIL PESTO: 1 G Forsyth,

TOMATO SAUCE: 1 S Cameron, 2 D & T Roberts, 3 S Bedingfield,

BOTTLE OF SAUCE, any variety other than tomato: 1 D & T Roberts,

RELISH OR CHUTNEY: 1 V Hope, 2 S Cameron, 3 C Kingi,

6 EGGS, : 1 H Clelland, 2 C Kingi, 3 P Pratt,

KNITTING & HANDCRAFT

BABYS BOOTEES,: 1 F Thomson, 2 S Bedingfield, 3 J Inkersell,

BRIGHT SOCKS: 1 J Bruce, 2 J Bruce, 3 D Wadsworth,

KNITTED OR CROCHET HAT : 1 D Wadsworth, 2 K Gwyn, 3 J Bruce, 4 K West,

KNITTED OR CROCHET SCARF: 1 & 2 D Wadsworth, 3 J Inkersell,

KNITTED JERSEY OR CARDIGAN, 1 & 3 D Wadsworth, 2 K West,

CREATIVE CRAFTS: 1 & 3 J Bruce, 2 K West,

PONCHO, SHAWL OR WRAP, knitted, crochet or woven: 1 J Inkersell, 2 & 3 J Bruce,

AN OCCASION CARD: 1 & 3 J Bruce, 2 K Gwyn,

GIFT BASKET FOR SPECIAL OCCASION : 1 & 3 J Bruce, 2 R Wiffen, 4 J Inkersell,

FELTED ITEM: 1 J Bruce,

JEWELLERY: 1 & 3 Y Grant, 2 J Bruce,  

JUNIOR HANDCRAFT

CHILDREN UNDER 3 YEARS

Paint a picture: 1 Meyka Watson, 2 Harrison Renner, 3 Lyuta Kumasaka, 4 Holly Shadbolt, 4 Quinn Avery,

Collage: 1 Charlie Booker, 2 Huw Cotching,

CHILDREN 3 TO 4 YEARS

Paint a picture: 1 Wilfie Wells, 2 Angus Cotching, 3 Harry Booker, 4 Jamie Gwyn,

Collage: 1 Jamie Gwyn, 2 Angus Cotching, 3 Harry Booker,

CHILDREN 5 - 8 YEARS

Decorated old boot: 1 Hamish Morgan, 2 James Morgan,

Homemade jewellery - any material: 1 Sophie Roberts,

Painted rock, up to 20cms diameter: 1 Aidan Gwyn, 2 Jarrod Gwyn, 3 James Morgan,

Decorated egg: 1 Hamish Morgan, 2 James Morgan, 3 Rylan Henson,

Sand saucer: 1 Sophie Roberts,

Lego Construction: 1 Jarrod Gwyn, 2 Aidan Gwyn, 3 Sophie Roberts, 4 Rylan Henson, 4 George Roberts,

CHILDREN 9 - 14 YEARS

Decorated old boot: 1 Leighton Spence, 2 Jonty Forsyth, 3 Gabby Forsyth,

Painted rock, up to 20cms diameter: 1 Luke Thompson, 2 Gabby Forsyth,

Something made from plastic bottle/s: 1 Luke Thompson, 2 Leighton Spence,

Workshop creation - woodwork or metal technology: 1 Ben Turnbull, 2 Luke Thompson,

SEWING

GARMENT USING UP TO 2 METRES OF MATERIAL: 1,2 & 3 J Bruce,

MACHINE SEWN ARTICLE OTHER THAN SPECIFIED: 1 & 4 J Bruce, 2 Y Grant, 3 F Chapman,

SKIRT OR DRESS, : 1 & 3 Y Grant, 2 J Bruce,

SOMETHING NEW FROM SOMETHING OLD OR RECYCLED: 1 F Thomson, 2 J Bruce, 3 J Wilson,

OPEN CRAFT,: 1 M Funnell, 2 J Wilson, 3 & 4 J Bruce, BAG: 1 & 3 Y Grant, 2 J Bruce,

SEWN WALL HANGING: 1 Y Grant, 2 J Bruce, 3 R Wiffen,

QUILT - Double or Queen size : 1 M Funnell,

QUILT - Single or Cot size: 1 & 4 J Wilson, 2 & 3 M Funnell,

PHOTOGRAPHY

LANDSCAPE: 1 S Peter, 2 R Osborn, 3 K Gwyn,

SEASCAPE: 1 Y Grant, 2 S Peter, 3 H Lampe,

FLOWER STUDY: 1 R Osborn, 2 T Buick, 3 R Osborn,

BIRD STUDY: 1,2 & 3 A Chaffey,

ANIMAL STUDY: 1 T Buick, 2 S Peter, 3 A Booker,

PORTRAIT OF A PERSON: 1 H Lampe, 2 A Chaffey, 3 A Booker,

CHILD/CHILDREN AT PLAY: 1 A L Booker, 2 B Cotching, 3 A Booker,

SUNRISE/SUNSET: 1 & 3 S Peter, 2 T Buick,

ON THE BEACH: 1 & 3 T Buick, 2 A Chaffey,

DOWN ON THE FARM: 1 & 2 S Peter, 3 Amelia Buick,

BLACK & WHITE (OPEN SUBJECT): 1 C Williden, 2 A Booker, 3 A Chaffey,

OPEN SUBJECT: 1 H Lampe, 2 A Buick, 3 C Williden,

JUNIOR PHOTOGRAPHY

ANIMAL STUDY: 1,2 & 3 Guy Chaffey,

LANDSCAPE: 1 & 2 Guy Chaffey, 3 Aidan Gwyn,

SPORT OR PLAY: 1 G Chaffey, 2 J Gwyn, 3 H Morgan,

FODDER

BALE OF LUCERNE HAY: 1 A Booker, 2 James Litchfield, 3 J A Litchfield,

BALE OF MEADOW HAY: 1 J A Litchfield, 2 & 3 P Chapman,

LUCERNE BALEAGE: 1 & 3 T West, 2 J A Litchfield,

MEADOW BALEAGE: 1 & 2 T West, 3 J A Litchfield,

VEGETABLES

6 RED TABLE POTATOES: 1 I Scott, 2 L Morgan, 3 P Chapman,

6 WHITE TABLE POTATOES: 1 S Bedingfield, 2 P Chapman, 3 I Scott, 4 S Broadhurst,

3 SHORT CARROTS: 1 C Kingi, 2 I Scott, 3 L Morgan,

3 LONG CARROTS: 1 J West, 2 S Bedingfield, 3 T A Marfell,

3 TABLE PARSNIPS: 1 J West, 2 L Morgan, 3 I Scott,

3 WHITE TABLE ONIONS: 1 L Morgan, 2 I Scott,

3 RED TABLE ONIONS: 1 S Bedingfield, 2 J West, 3 Cl Kingi,

SHORT CUCUMBER: 1 L Morgan, 2 I Scott,

TELEGRAPH CUCUMBER: 1 I Scott, 2 L Morgan,

SILVERBEET: 1 C Kingi,

3 TABLE TOMATOES: 1 L Morgan, 2 I Scott, 3 P Chapman,

3 BEETROOT, cylinder: 1 I Scott, 2 L Morgan, 3 C Kingi,

3 BEETROOT, round: 1 J West, 2 C Kingi, 3 S Broadhurst,

TABLE VEGETABLE MARROW: 1 I Scott, 2 L Morgan, 3 J West,

TABLE PUMPKIN: 1 I Scott, 2 S Bedingfield, 3 L Morgan,

COB OF SWEET CORN: 1 S Bedingfield, 2 L Morgan, 3 I Scott,

BUNCH OF FRESH MIXED HERBS: 1 C Kingi, 2 S Broadhurst, 3 S Bedingfield,

COLLECTION OF VEGETABLES: 1 S Bedingfield, 2 C Kingi, 3 J West, 4 S Broadhurst,

JUNIOR VEGETABLES

MOST UNUSUAL LOOKING VEGETABLE, : 1 J Morgan, 2 H Morgan,

3 TABLE TOMATOES: 1 J Morgan, 2 H Morgan,

COLLECTION OF VEGETABLES: 1 R Henson, 2 H Morgan, 3 J Morgan,

VEGETABLE CHARACTER: 1 H Morgan, 2 J Morgan, 3 R Henson,

SCHOOL

PLASTIC BOTTLE CREATION:

YEAR : 1 Evie McPherson, 2 Josh Hooper, 3 Sam Foster,

YEAR 7: 1 Gabby Forsyth, 2 Oceana Takurua, 3 Anna Griggs, 4 Maddie Horton,

YEAR 6: 1 Stephanie Townsend, 2 Hunter Orm, 3 Nat Sinclair,

YEAR 5: 1 Hannah Collingwood, 2 Thomas van Asch, 3 Angus Orr,

YEAR 4: 1 Storm Takurua, 2 Mia Armstrong, 3 Honey Dewhirst,

YEAR 3: 1 Alex Campbell, 2 Anae Shadbolt, 3 Savarnah Goulding,

YEAR 2: 1 Harry Corrodus, 2 Ashlee Hickman, 3 Andy van Asch,

YEAR 0-1: 1 Matthew Hickman, 2 Jasmyn Graham, 3 Hayden Buck, 4 Hayley Jackson,

SELF PORTRAIT:

YEAR 8: 1 Ben Lissaman, 2 Brooke Thompson, 3 Hane Johnsen, 4 Andie Wratt,

YEAR 7: 1 Anna Griggs, 2 Oceana Takurua, 3 Sam Richmond,

YEAR 6: 1 Chase Kim, 2 Luke Thompson, 3 Clarise Lowther,

YEAR 5: 1 Harry Lissaman, 2 Zena Harding, 3 Angus Orr,

YEAR 4: 1 Aidan Gwyn, 2 Storm Takaurua, 3 Dainish Huzaidi,

YEAR 3: 1 Savarnah Goulding, 2 Anae Shadbolt, 3 Johnney Pope-Neame,

YEAR 2: 1 Isabella Baillie, 2 George Roberts, 3 Jarrod Gwyn,

YEAR 0-1: 1 Natalie Burney, 2 Sophie Roberts, 3 William Ryan, 4 Hayden Buck,

FLOWERS

FLOWERING SUCCULENT/CACTI: 1 & 2 F Thomson,

VASE OF GARDEN FLOWERS: 1 E Jennings, 2 D McSkimming, 3 L Neal,

ROSE BLOOM: 1 M Hope, 2 K Murray, 3 M C Murphy,

FLORIBUNDA ROSE: 1 M Hope, 2 & 3 L Neal,

OLD ROSE BLOOM: 1 R Wiffen, 2 V Hope,

MINIATURE ROSE: 1 & 2 L Neal, 3 & 4 E Jennings,

3 DIFFERENT CUT FLOWERS: 1 & 3 V Hope, 2 L Neal,

FLOWERING TREE OR SHRUB: 1 & 2 R Wiffen, 3 K Murray,

FOLIAGE OF 3 DIFFERENT NATIVES: 1 & 4 C Kingi, 2 K Murray, 3 R Wiffen,

3 MINIATURE FLOWERS: 1 & 3 M C Murphy, 2 L Neal, 4 R Wiffen,

DIANTHUS: 1 M C Murphy, 2 E Jennings, 3 R Wiffen,

3 DAHLIAS: 1 R Wiffen, 2 E Jennings, 3 M C Murphy,

HYDRANGEA: 1,2 & 3 M Hickman, 4 E Jennings,

GERANIUM: 1 & 3 R Wiffen, 2 K Murray,

COLLECTION OF HERBS: 1 V Hope, 2 K Shadbolt, 3 K Murray,

JUNIOR FLOWERS

ARRANGEMENT IN A SPRAY CAN LID: 1 Emily Hickman, 2 Gabby Forsyth, 3 Claudia Hickman, 4 Jonty Forsyth,

GENTLEMANS BUTTONHOLE: 1 Gabby Forsyth, 2 Jonty Forsyth, 3 Holly Shadbolt,

3 DIFFERENT CUT FLOWERS3: 1 Jonty Forsyth, 2 Gabby Forsyth,

ROSE BLOOM: 1 Jonty Forsyth, 2 Gabby Forsyth,

MINIATURE ROSE BLOOM: 1 Jonty Forsyth, 2 Gabby Forsyth,

SHEARING

JUNIOR: 1 M Mason

INTERMEDIATE: 1 L Windleburn, 2 A Booker, 3 C Green, 4 M Wickliffe

SENIOR: 1 H Booker, 2 N MacDonald, 3 J Chapman

OPEN: 1 T Nott, 2 C Jones, 3 S Burgess, 4 R Sampey

FARMERS CLASSIC: 1 D Dick, 2 J Douglas, 3 D Moore, 4 J Rudd.

 

- The Marlborough Express

Comments

Special offers
Opinion poll

Is the region better served by having multiple events over one weekend or spread out throughout the year?

Multiple events

Spread out over year

Vote Result

Related story: (See story)

Featured Promotions

Sponsored Content