Sports draws

Last updated 05:00 04/11/2014
Maleli Bula
Derek Flynn

Harlequins v Awatere. Awatere Fullback Maleli Bula goes over for a try.

Relevant offers

Your Marlborough

Sports draws Community calendar Weekly arts diary Young jazz talent returns to Marlborough Community calendar

SENIOR ATHLETICS

Tuesday, November 11: (Tonight) at Athletic Park from 5.30pm is Programme A comprising 100 metres, 400m, 1500m, long jump, shotput. Everyone is welcome to participate and Children's Club members are also welcome.

For further information contact Dave 027 235 4012 or check out the Athletics page under http://www.harriers.net.nz/

Membership - $5 per night casual (can go towards overall subs - first night is free), aged 17 and under $60 or aged 20 and under/senior/veteran $70. Fully paid-up children's club members free.

CRICKET

Friday, November 14

Fifth grade pairs, 20 over

Fairhall v Witherlea Makos, Horton Park 1, 5pm; Wairau Valley v Witherlea Black Caps, Horton Park 3, 5pm; Renwick Goldminers 5th Grade v Renwick Rebels, Renwick Domain, 5pm; Valley Tuamarina v Celtic, Horton Park 2, 5pm.

Saturday, November 15

Senior grade, SBS championship: Grove Tavern Wairau v Criterion Hotel Wairau Valley, Horton Park 2, 11.30am; Biddy Kates Celtic v Guthrie Bowron Renwick, Oliver Park 2, 11.30am.

2nd Grade, SBS Bank 40 Over: Wairau CC v Wairau Valley, College Park, 12.30pm; Guthrie Bowron Renwick v PinkFit Picton, Renwick 1, 12.30pm; Celtic CC v UCVC, Oliver Park 1, 12.30pm.

MCA 3rd Grade: Wairau v Celtic Green, Oliver Park 3, 12.30pm; Wairau Valley v Celtic Gold, Renwick 2, 12.30pm.

4th Grade: Renwick Green v Wairau Blue, Renwick Domain, 8.45am; Wairau White v Celtic, Oliver Park 3, 8.45am.

Sunday, November 16

U15 Rep: Canterbury Country CA U15 v MCA U15, Scargill, 11am. Primary school reps: Mid Canterbury v Marlborough, Cheviot CC 1, 11am.

CYCLING

Sunday recreational ride: All year round. "It's all about the coffee", departs at 9am, from AvantiPlus Blenheim, 61 Queen St. Everyone welcome. www.bikemarlborough.co.nz

Women only rides: Monday night meet at AvantiPlus Blenheim, 61 Queen St, depart at 6pm sharp, this ride is designed to suit all levels: For the beginner/recreational rider/elite rider.

Stay in the loop, register your interest: www.bikemarlborough.co.nz/women. LIKE us on facebook.

INDOOR CENTRE Simcox Stadium Blenheim Indoor Sports Centre draw for the week beginning November 12:

CRICKET

Wednesday, November 12:

6.30pm: Pirates v Battlers; Bowling: ½ Dozen.

SOCCER

Friday, November 14:

5.45pm: 4 Da Banta v Shinkickers, Minions v Hemoglobin Trotters; 6.30pm: Think Tank v Murder On Zidanes Floor, Thundercats v Man Chest Hair United; 7.15pm: Toe Poke v ABC, Greer Vineyard v Lads; 8pm: Golf Wang v Bring Back Buck.

6 ASIDE NETBALL

Thursday, November 13:

5.45pm: Sexy Six v Muffin Tops, McKendrick Hire v The Mustangs; 6.30pm: Hortus v Sophies, Vicious & Delicious v Cookie Munchers; 7.15pm: Gunnaz v No Spring Chickens, Speights v Minions; 8pm: Acro v LJs Team.

Monday, November 17:

5.45pm: The Fullas v Bewz, Winstanley Kerridge v Balls Up; 6.30pm: MGW v TBC, Angus Mamas v Huggies; 7.15pm: The Lemons v QCC, Hidden Talent v Player 1; 8pm: Sub Me Off v Nova Play, Crack Up v YTD; 8.45pm: Maggies v Backpackers; BYE: Always 5.

Ad Feedback

Tuesday, November 18:

5.45pm: Ya Dream'n v Lethal Hardcore, Tactics v TBC; 6.30pm: Boomerangs v Express Home Kill, KAPOW v Lovely Lettuces; 7.15pm: On Fire v Saint Clair, Untouchables v Hard n Fast; 8pm: Minions v Sweet As, The World v Phoenix; 8.45pm: Pimp My Side v Holy Bucket, Humma v Twinkle Biscuits.

JUNIOR NETBALL

Tuesday, November 18:

3.30pm: Tua Marina Tigers v Ompalompas, Super Stars v Rapaura Flames; 4.15pm: Riverlands Green v Riverlands Blue, Enchanted v Hot Shots; 5pm: Riverlands Red v Net Rippers.

TEN PIN BOWLING LEAGUES

Monday

Business House Leagues all start 7pm.

Tuesday

Doubles Bowling Leagues all start 6.30pm.

ORIENTEERING

Amazing ECO Race, November 16 at Meadowbank (Taylor Pass Rd), 9.15am, register and collect your map, 9.30am briefing and start. You will have until 12.30pm to complete as many stations as you can. 1pm: Spot prizes drawn.

Visit Amazing Eco Race Marlborough on Facebook for further details.

SOFTBALL

Saturday, November 15:

Senior: All games at Lansdowne Park: Stoke Eagles v Saints Aces Lansdowne 1 1pm Umpire Blues. Stoke Eagles v Central Lansdowne 1 3pm Umpires Blues.

All games at Saxton Park, Nelson: Saints Rams v Waimea Eagles, timings TBA. Saints Rams v United Titans, timings TBA.

Junior softball

All games at A&P Park.

Friday, November 14: Under 16: Saints v Central Cubs A&P Park 1, 5.45pm, Saints Rams xI. Central United v Central Cardinals, A&P2, 6pm, Saints Rams x1.

Saturday, November 15:Under 7 T-ball: Springlands Tigers v Renwick Rockets Diamond 6, 9.30am; United v Grovetown Diamond 7, 9.30am; Springlands Rockets v Whitney St Diamond 8, 9.30am.

Under 9 T-Ball: Springlands Titans v Renwick Racers Diamond 9, 9.30am; Central Skylanders v United Diamond 10, 10.20am; United v Fairhall United Diamond 10, 9.30am.

Little league: Central U13: All Girls v Wairau Braves 10.30am Diamond TBA; Umpire Saints Aces x 2. Saints Mavericks v Saints U13, 9.30am Diamond TBA, Grant Bavin. United v Central Strikers 10.30am, Diamond TBA Umpire Mark Morgan. Central U11, All Girls v Saints Mavericks, 10.40am, Diamond TBA, Umpire Grant Bavin.

SUMMER RUNNERS

Thursday, November 13: Pack run/walk mountain bike track - Ben Morven Track, Taylor Pass Rd 6pm for runners and walkers. Everyone is welcome to participate. These runs are non-competitive and are made as enjoyable as possible. Join in and run/walk all events or just the ones you want to. The cost is $2 per week or $20 for the season (families $25 for the season).

For further inquiries contact Bill and Julie 572-9792, check out our website www.harriers.net.nz or find us on Facebook under Marlborough Harrier Club.

PREMIER TENNIS

Draw for the Allan Scott premier grade tennis competition on Wednesday, November 12:

All matches at 5.45pm. Marlborough Stars v Grovetown Grove Tavern, Marlborough 12, 13, 14, 15; Marlborough Bulldogs v Renwick Whitehaven One Marlborough 6, 7, 8, 9; Marlborough Blades v Renwick Whitehaven Two, Marlborough 3, 4, 5, 10; Rapaura Drylands One v Rapaura Drylands Two, Rapaura 1, 2, 3, 4.

PRESIDENT'S TENNIS

President's grade, week 5

Tuesday, November 11

Grade 1: Grovetown Top Shelf v Rapaura Shiraz, Marl 5 & 10; 1, Rapaura Viognier v Marlborough McRobies, Marl 3 & 4; 1, Renwick Gold v Rapaura Drylands, Marl 8 & 9; 2, Picton Power bye.

Grade 2: Marlborough Swifts v Rapaura Gewurtztraminer, Marl 1 & 2; 2, Marlborough Oddfellows v Marlborough Swallows, Marl 6 & 7; 2, Rapaura Newhawkes v Rapaura Pinot, Rapaura 3 & 4, if wet Spring Creek; 3, Renwick Rebels bye.

Grade 3: Rapaura Matadors v Rapaura Mighty Four, Rapaura 1 & 2, if wet Springlands School; 3, Rapaura Gladiators v Grovetown Groovers, Grovetown; 3, Renwick Re-Strung v Rapaura Sauvignon, Renwick; 4, Grovetown Turf & Tackle v Marlborough Four, Marl 15 & 16.

Grade 4: Marlborough Deuce Bags v Marlborough Bjorn Again, Marl 13 & 14; 4, Rapaura Chardonnay v Rapaura Riesling, Rapaura 5 & 6, if wet MGC 7 & 8.

Week 4

Tuesday, November 18

Grade 1: Rapaura Shiraz v Rapaura Viognier, Rapaura 3 & 4, if wet Spring Creek; 1, Grovetown Top Shelf v Rapaura Drylands, Marl 8 & 9; 1, Renwick Gold v Marlborough McRobies, Marl 3 & 4.

Grade 2: Marlborough Oddfellows v Rapaura Pinot, Marl 6 & 7; 2, Picton Power v Marlborough Swallows Pictn (QCC); 2, Rapaura Gewurtztraminer bye; 2, Rapaura Newhawkes v Marlborough Swifts, Rapaura 1 & 2, if wet Springlands School; 3, Rapaura Matadors bye.

Grade 3: Grovetown Groovers v Rapaura Mighty Four, Marl 13 & 14; 3 Rapaura Sauvignon v Renwick Rebels, Marl 5 & 10; 3, Renwick Re-Strung v Rapaura Gladiators, Renwick.

Grade 4: Rapaura Chardonnay v Grovetown Turf & Tackle, Marl 15 & 16; 4, Rapaura Riesling v Marlborough Deuce Bags, Rapaura 5 & 6, if wet MGC 7 & 8; 4 Marlborough Four v Marlborough Bjorn Again, Marl 1 & 2.

PRIMARY TENNIS Thump Sports primary school tennis draw for Saturday, November 15.

Division 1 (all matches at 10.15am): Renwick Aces v Fairhall Aces, MTC 8 & 9; Rapaura Aces v Renwick Top Spin, Rapaura Tennis Club 1 & 2 (if wet Spring Creek); St Marys Tahi v Bohally Nadals, MTC 6 & 7.

Division 2 (all matches at 8.45am): Tua Marina Nadals v Bohally Hurricanes, Bohally School; Fairhall Smashers v Bohally Bumble Bees, Fairhall School; Witherlea Aces v Springlands Keas, Witherlea School; Renwick Grandslams v Rapaura Slices, Spring Creek; Renwick Slammers v St Marys Rua, Grovetown School.

Division 3 (all matches at 10.15am): Renwick Spinners v Bohally Aces, MTC 10 & 16; Renwick Volleys v Witherlea Legends, Witherlea School; Redwood Hot Shots v Springlands Moas, Springlands School; Fairhall Flames v Bohally SEEZ, MTC 12 & 13; Fairhall Federer v QCC Kuini Harata Kotiro, Queen Charlotte College; Riverlands Aces v QCC Kuini Harata Tama, Rapaura Tennis Club 3 & 4 (if wet Bohally); St Marys Toru v Rapaura Volleys,MTC 14 & 15.

Division 4a (all matches at 8.45am): Rapaura Serves v Fairhall Kiwis, MTC 14 & 15; Redwood All Girls v Riverlands Bombers, MGC 1 & 2; Redwood Back Handers v Riverlands Diamonds, MGC 3 & 4; Witherlea Whackers v St Marys Wha, MGC 5 & 6; Witherlea Dragons v Springlands Bellbirds, MGC 7 & 8; Witherlea Servers v Springlands Sparrows, Springlands School; Renwick Servers v Springlands Finches, Renwick Tennis Club.

Division 4b (all matches at 8.45am): Riverlands Chiefs v Springlands Tuis, MTC 6 & 7; Fairhall Servers v Rapaura Racquets, MTC 8 & 9; Tua Marina Murray v Springlands Waxeyes, MTC 10 & 16; Tua Marina Federer v Renwick Returners, MTC 12 & 13; St Marys Rima (Bye).

Kiwi Division (8.45am): Renwick Slicers v St Marys Ono, MTC 3; Springlands Pukekos v Springlands Moreporks, MTC 4; Springlands Robins v Springlands Woodpigeons, MTC 5.

Kiwi Division (10.15am): Witherlea Stars v RVS Aces, MTC 5; Redwood Racquets v Rapaura Spins, MTC 4; Riverlands Kiwi Eagles v Rapaura Smashers, MTC 3.

MTC, Marlborough Tennis Club, Parker St, Blenheim. Renwick Tennis Club is located off Uxbridge St, behind the Bowling Green (not at Renwick School). Rapaura Tennis Club is at 770 Rapaura Rd (not at Rapaura School). MGC, Marlborough Girls College Spring Creek, at Awarua Park, corner Rapaura Rd and SH1 (behind the pub).

JUNIOR TOUCH

Thursday, November 13

Year 4 Grade 1: Fairhall Smashers v Richmond View, 1, 3.45; Witherlea Warriors v Riverlands Blues, 3, 3.45; St Mary's v Springlands Tigers, 4, 4.20; Renwick Rockets v Rapaura Reds, 1, 4.55.

Year 4 Grade 2: Mayfield Juniors v Springlands Leopards, 2, 3:45; Witherlea Chiefs v Springlands Seals, 2, 4:55; Waikawa Wild Cats v Seddon Junior, 2, 4:20; Renwick Rockettes v Rapaura Hurricanes, 3, 4:20.

Year 5 and 6 Grade 1: Springlands Spiders v Witherlea Taniwha, 9, 3:45; SM Strikers v Renwick Raiders, 10, 3:45; Fairhall Ferns v Seddon Shakers, 8, 4:20.

Year 5 and 6 Grade 2: Waikawa Warriors v SM Stormers, 7, 4:20; Witherlea Crushers v Rapaura Sharks, 7, 3:45; Springlands Sharks v Riverlands Giants, Camp.

Year 5 and 6 Grade 3: Fairhall Flyers v Witherlea Honeybadgers, 8, 3:45; Whitney Street v Waikawa Makos, 8, 4:55; Renwick Razorbacks v Redwoodtown Juniors, 7, 4:55; Mayfield Seniors v Riverlands Rhinos, Camp.

Year 5 and 6 Grade 4: Witherlea Flyers v Rapaura Chiefs, 5, 3:45; Springlands Packers v Grovetown Gators, 1, 4:20; Renwick Rattlers v Tua Marina Whitelock, 4, 3:45.

Year 7 and 8 Grade 1: Sm Steamers, Camp v Renwick Rangers; Renwick Ravens v Bohally 1, 9 4:55; Fairhall Hot Steppers v Bohally 2, 9, 4:20.

Year 7 and 8 Grade 2: Sm Sharks, Camp v Redwoodtown; Bohally 4 v Rapaura Crusaders, 10, 4:55; Bohally 3 v Riverlands Small Blacks, 12, 4:55; Seddon Shakers v Kuini Harata Kikorangi, 10, 4:20.

Year 7 and 8 Grade 3: Bohally 5 v Bohally 6, 12, 3:45; Riverlands Warriors v Tua Marina Fekitoa, 12, 4:20; Redwoodtown 2 v SM Turbos, Camp.

Year 7 and 8 Grade 4: Kuini Harata Kakariki v Ward Warriors, 11, 4:55; SM Jets, Camp v Linkwater; Renwick Ridgebacks v Bohally 7, 11, 3:45; Fairhall Flames v Tua Marina Dagg, 11, 4:20.

Catch Up Games: Riverlands Blues v Richmond View, 6, 4:20; Witherlea Flyers v Renwick Rattlers, 5, 4:20.

SENIOR TOUCH

Wednesday, November 12

College grade: Polyfob Cupcakes v Black Skittles, 1, 5:15; Untouchables v Allsorts, 2, 5:15; Dysfunctional Hamsters v QCC, 3, 5:15; Dominators v Squirrel Squad, 4, 5:15.

Mixed final week of grading: Woody Warriors bye this week; Courtney's Team v QCC Nats, 1, 6pm; Group Hoop v Kina Krew, 2, 6pm; Street Style v Indevin, 3, 6pm; UFC v Tayla's Team, 4, 6pm; Testers v Apitech, 5, 6pm; Chargers v Footrots, 6, 6pm; Scaffold Marlborough v Tap n Gap, 1, 6:40; Hammertime v Lansdowne Latinos, 2, 6:40; Dean Blacklaws Logging v Yeah Na, 3, 6:40; Kaha v Kairos, 4, 6:40; Hortus v Anzco, 5, 6:40; Sandfords v Marlb Indis, 6, 6:40; Random Touch v Blenheim Toyota, 1, 7:20; Wolf Pack v CPR Slayers, 2, 7:20; Mountain Goats v QCC Development, 3, 7:20; Hooked on Boars v Spy Valley, 4, 7:20; Dummy Runners v Pinecones, 5, 7:20; Bonkers v Yealands Yaks, 6, 7:20.

Women's round one competition starts Thursday, November 13

MGC v Quins Chicks, 4, 6:40, Wing It v QCC Wahine, 4, 6pm.

Men's final round of grading, Thursday, November 13

Rusty Rams, bye this week; Average Joes v Maggies, 1, 6pm; Cobras v ASL Boners, 2, 6pm; Woody Muddogs v Usual Suspects, 3, 6pm; Marlb U15 Boys v Awatere Rejects, 5, 6pm; dLOc v Joinery, 1, 6:40; Woodbourne Old Dogs v Grovetown Country Hotel, 2, 6:40; MVM v JRN Construction, 3, 6:40; Paw of Vincent v Cresswell Crushers, 5, 6:40; Yeah Nahs v T&D MBC, 1, 7:20; Cookie Monsters v Old Dogs, 2, 7:20; SENG United v Tiger Ponies, 3, 7:20; Floppers Crowknees v Wadsco Rams, 5, 7:20.

ENDURANCE & TRAIL CLUB CTR, Sunday, November 16: Lansdowne, Wairau Valley township, SH63. Directions: 600metres into Wairau Valley township (600m past 70kmh signs), second driveway on left into township (coming from Renwick end). Will be signposted.

Open 32km, vet 8.30am, start 9am; Intermediate/Junior/Novice 25km, vet 9am, start 9.30am; Novice/Training 14km, vet 9.30am, start 10am; First Ridden/Lead Rein 5km, vet 10am, start 10.30am. all rides please be ready to start at your start time, you may start early if able.

Flat to hill farmland and forestry, suitable barefoot. Track marker Pam, 572 2778. Phone re Camping. Further info on club website: http://marlboroughendctr.weebly.com/events.html

VOLLEYBALL Junior

Marlborough Junior Volleyball Subway Spiker's league draw for Friday, November 14:

Draw for Spikers Section 1: 4pm Crt 1 Fairhall All Stars v Witherlea Young Guns; 4pm Crt 2 Picton Mixes v St Mary's All Stars; 4pm Crt 4 Fairhall Fireworks v Springwick Combined.

Draw for Spikers Section 2:4pm Crt 5 Grovetown Aces v St Mary's Slammers; 4pm Crt 6 St Mary's Blockers v Renwick Setters; 4pm Crt 8 Fairhall Ninjas v Picton Sixes.

Subway Premiers' Volleyball League Draw for Friday, November 14.

Draw for Premiers, Div 3 played at far end of Stadium: 4pm Crt 9 Bohally Lab Rats v Riverlands Spikers; 4pm Crt 10 QCC Spikers v Fairhall Falcons; 4pm Crt 11 Bohally Mustaches v Renwick Spikers.

Draw for premiers, division one, played at Subway end of Stadium:

5pm Crt 1 Bohally # Yolo's v Fairhall Phoenix; 5pm Crt 2 Bohally Cookie Monsters v St Mary's Spikers; 5pm Crt 3 Renwick Diggers v QCC Aces.

Draw for Premiers, division two, played at far end of Stadium:

5pm Crt 9 Bohally Fabulisious v Riverlands Blockbusters; 5pm Crt 10 St Mary's Setters v Redwoodtown Rockets; 5pm Crt 11 Fairhall Flip Flops v Fairhall Aces.

Marlborough representatives to be selected for a Tasman Tournament to be played in Blenheim at Stadium 2000 on Sunday, December 7 attend:

Rep trials: Fridays 6pm-7pm, November 14 & 21. Rep training sessions continue on Fridays: 6-7pm November 28 and December 5 and rep training sessions division one and division two also on Sundays 3pm-4.30pm on November 16, 23 and 30.

- The Marlborough Express

Comments

Special offers

Featured Promotions

Sponsored Content