Junior sports results

Last updated 10:13 04/07/2012

Relevant offers

Hardy-Jones Clark Marlborough junior football from Saturday, June 30:

Tenth grade: Renwick Pirates a bye, Rangers Sharks 9 Renwick Tigers 3, BV Phoenix 9 Picton Leopards 1, Redwood Wolves 1 Trojans Tigers 3.

C grade: Renwick Lions 9 Renwick Leopards 0, Rangers Cobras 9 Rangers Comets 4, BV Pumas 9 Redwood Raptors 1, Rangers Vipers 1 Picton Wildcats 1.

B grade: Rangers Eagles NRS Rangers Scorpions NRS, Redwood Rovers 6 Trojans Young Guns 3, BV Stormers NRS Rangers Ice NRS.

A grade division one: Redwood Rialtos 0 BV Wolves 1, Picton Buccaneers 4 Rangers Phantoms 5.

Division two: Rangers Hammers 5 BV Legends 2, Renwick United 2 BV Strikers 4.

Junior rugby results from Saturday, June 30:

Under 16: QCC 22 (Tries, Blair Timms, Mitchell Luscombe-Gale, Aaron Barlow, POD, Aaron Barlow) Central (no team sheet provided).

Under 14.5: Moutere 51 (Tries, Jayden Wikaira-Rangiuaia 2, Gabriel Cooper, Sam Cootes 3, Lochlan Broughton 3, POD, Tyler Aldridge) Harlequins 12 (Tries, Shannon Saunders, Misaki Kaloni, POD, Sam Moli).

Under 13: Harlequins 40+ Trvae Lucas-Duffy, Taine Turnbull, Nigel Satherly, Jonathan Paul, Hayward Kaloni 2, Ethan Bayley, Reuben Hill 3, Mathew Tutuila, Josh Chapman, POD, Hayward Kaloni) Central. Renwick 40+ (Tries, Louis Woolcombe 5, Tom Hyland 4, Lachie Buchanan-Brown 2, Josh Godsiff, Josh Thomas, Jackson Parnwell, POD, Jared Bryant and Louie Woolcombe) Kaikoura (POD, Nikolai Bell-Spiers, Norman Williams and Jack Cotter).

Under 11.5: Renwick 20 (Tries, Kobe Miller, Liam Annis, Jayden O'Donnell 2, POD, Harry Jackson and Billy Powell) Moutere 10 (Tries, Tyler McKendrick, Clyde Paewai, POD, Jayden Church-Tupe). Awatere 31 (Tries, TJ Hapimana, Kuki Wickliffe 3, Will Chaffey, POD, Maddie Robinson and Liam Spence) Waitohi (no team sheet provided). Central 40 (Tries, Bailey Smith, Caylem Cooke 5, POD, Bayley O'Hagan) Harlequins 19 (Tries, Merlot-ry Tupara, Liam Nelson, Matthew Wallace, POD, Ben Alexander).

Under 10: Harlequins 45 (Tries, Kefu Luka 2, Blade Campbell, Maiden Tupara 4, Taniela Koloa, Watson Tahavalu, POD, Maiden Tupara) Renwick 10 (Tries, Sam Irvine, Ethan Maitland, POD, Brayden Carter). Moutere Black 50 (Tries, Max Struthers 6, Dominic Freeth, Te Ariki Peipi 2, Caden Skipper, POD, Max Morris) Kaikoura 30 (Tries, Jaden McHerron, Hamish Jones, Hayden Rush 2, Kieran Jenkins 2). Moutere White 20 (Tries, Christian Te-Whiu, Manase Taufa 2, Deven Katu, POD, Deven Katu) Central.

Under nine: Awatere 40+ (Tries, Guy Chaffey 2, Eric Lawson 7, Luke Thompson, POD, Jonty Forsyth) Waitohi. Moutere Black 35 (Tries, Toby Witehira, Tom Hobson 2, Ned Boyce, William Sutherland, Daryan Joseph 2, POD, Cameron Woodhouse) Renwick Black 10 (Tries, Hunter Dawson, Kyren Taumoefolu, POD, Jonty Smith and Brodie Lister). Central Blues 35 (Tries, Viliami Pale 2, Billy Sloan 3, Tom Leonard, Bailery Maunder) Central Black 20 (Tries, Blake Houkamau-Sollitt, Ben Dalton, Ben Holdaway, Kyle Cooke, POD, Tamaruawhaiora Rawhiti). Renwick Emerald 40+ (Tries, Jade Noble 2, Jordan Moanaroa 6, Oliver Joslin, Luke Coleman 6, POD, Jordan Moanaroa, Jade Noble and Alec Swan) Kaikoura 25 (Tries, Naku Kahu 2, Jacob Morris, Brayden Brown 2, POD, Fergus Perkins). Harlequins 40 (Tries, William MacKenzie 4, Unique Tupara, Andante Wairama 3, POD, Unique Tupara) Moutere White 10 (Tries, Jake Hovenden 2, POD, Charlie Struthers).

Ad Feedback

Under eight: Renwick White (Tries, Gus Ballagh, Kaden Bassett 2, POD, Harry Osgood) Central Blues. Harlequins (Tries, Ben Walker, Cooper Roberts, Isaak Ridder 4, Jack Kelly 3, Saxon King, Tyrone Garrett, POD, Jack Kelly) Renwick Green (Tries, Kohri Brown 2, Frank Hartland 2, Suede Cowley, POD, Frank Hartland).

Under seven: Waitohi (Tries, Kaleb Pook, Jake Andrell, Solider Huntley 2, Wayden Page, Brayden Allen) Central (Tries, DJ Arbuckle 2, Ryan Dredge 2, Jake Thompson 5, Tristen Bullen, Dakota Hutchison, Jarred Moli, Caleb Madsen, POD, Caleb Madsen). Awatere (Tries, Logan Lissaman 4, James Van Asch 2, Ashleigh McElhinney, Stream Kim, Alex Campbell, Amon Tomlinson, POD, Zoe Trolove) Moutere Black Will Flynn 2, Thomas Large, Kobe Hounslow 7, Logan Flood, Aaron Marshall 3, Jacob McGarva, Ryan Marfell, POD, Ryan Marfell). Renwick (Tries, Jakob Wilcox 2, George Burton, Garrett Duncan, Mason Barton 3, Josh Moanaroa 2, POD, Mason Barton) Harlequins (Tries, Hayden Turnbridge, Charlie Renner, Ollie Yuen 4, Angus McAllister, Massimo Ramano, POD, Dylan Locke).

Under six: Pelorus (Tries, Jadan Ward, Eli Fahey 4, Millie Zillwood, Toby Godsiff, Lafai King, Griffin Carter 3, POD, Lafai King) Central (Tries, Hayden Posa, Jack Frisken 5, Axell Allan 4, Ian Arthur 3, POD, Ian Arthur). Harlequins Gold (Tries, Carter Aitken 8, Iremiah Donald 3, POD, Lewis Renner) Moutere Black (Tries, Jonty Loza 5, Felix Parkinson 2, Ben Sziranyi, Xander De Luca 3, Ryan Clark, POD, Che De Luca). Harlequins Black (Tries, Baxter Rennick, Bede Elkington 3, Hamish Lindstrom, Leo Marfell 3, Hayden McHaffie, Adam Coleman, George Lindstrom, POD, Hamish Lindstrom) Renwick (Tries, Ethan Guyton, Katie Harris 2, Peyton Ritchie 3, Noah Watene, Arana Lines, POD, Katie Harris). Harlequins Red (Tries, Byron Mulholland 2, Alex Craig 3, Christopher Hebberd 4, Mac Brown, POD, Riley Dowling) Moutere Magpies (Tries, Ajay Gane 4, Jake Gane 2, Dan Bryce, Mason Dinmore, Luke Aldridge 3, POD, Sam Morris). Awatere (Tries, Jake Lawson, Ronan West, George Roberts 3, Sebastian Ennals-Pellet 3, Tafa Asiata 4, POD, Matthew Sandall) Moutere White (Tries, Finn Neal, Maddie Large, Millie Large 2, Luke Register 3, POD, Millie Large).

Results supplied by MRSU.

Junior netball results from Saturday, June 30:

Grade one: St Marys Pounamu 32 Bohally Senior B 9, Renwick A 36 Fairhall A 8, Bohally Senio A 46 RapMarina A 5.

Grade two: Bohally Junior A 20 St Marys Whero 15, QCC Yr 8 33 Redwoodtown Red Ferns 6, Bohally Magic 16 RVS Stars 16.

Grade three: Renwick B 19 St Marys Tui 12, Bohally Mystics 19 Awatere Tigers 14, Pelorus Bow to Stern 24 Bohally Junior B 11.

Grade four: Bohally Sting 12 QCC Year 7 6, Redwoodtown Devils 27 Renwick C 15, Fairhall Gold 20 Riverlands Panthers 12.

Grade five: St Marys Weka 6 Bohally Flames 5, Awatere Coasters default win Fairhall Blue, RapMarina B 23 Pelorus Havelock Automotive 7.

Junior one: Renwick Green Ferns 20 Witherlea Shooting Stars 4, Springlands Pink Panthers 20 Picton Allstars 7, Whitney St Wonders 12 Springlands Stars 3.

Junior two: Redwoodtown Angels 10 Awatere Green Ferns 3, Renwick Junior B 15 St Marys Kowhai 12, Riverlands Smurfs 18 Springlands Cheetahs 3.

Junior three: Spring Creek A 7 Riverlands Shooters 3, Pelorus McLean Builders 13 Springlands Rockets 2, Blenheim 1 27 Springlands Sparks 5.

Primary one: Fairhall Ferns 13 Witherlea Silver Ferns 11, Waikawa Bay Ferns 10 RapMarina Black 5, Fairhall Kiwi 6 Redwoodtown Superstars 0.

Primary two: Springlands Pulse 5 St Marys Kea 3, Renwick Junior C default win Fine Vine Academy, Awatere Tussock Terriers 5 Tua Marina Shooters 0.

- The Marlborough Express

Comments

Special offers

Featured Promotions

Sponsored Content