Seaview setting for horses and riders

Endurance riders, from left, Alison Higgins, Shantalle Geurtjens and Linda Harmon, head out along the grass verge on ...
Angela Fergusson

Endurance riders, from left, Alison Higgins, Shantalle Geurtjens and Linda Harmon, head out along the grass verge on Seaview Rd on Saturday.

Marlborough rider Linda Harmon claimed a notable victory over a strong field at the Marlborough Endurance and Trail Riding Club's Seaview event, near Seddon, over the weekend. 

Forty five horse and rider combinations took part, with the pinnacle event being the CEI (International) 1* 80km endurance competition on Saturday.

Riders travelled from as far afield as Raetihi in the North Island to Fairlie in the south, but it was local club member Harmon, on her homebred gelding MF Shaheen, who took final honours in the main event, completing the three-loop course in five hours, a rate of 16kph.

Second in this class was Shantalle Geurtjens from Bulls, on board Twynham El Desiree, with Nelson Lakes rider Alison Higgins finishing third on MF Bab Al Shams. Just three seconds separated the three top duos.

The courses, ranging from 16km to 80km over both days, were ridden around the stunning vineyards, looking out to the North Island.

On Sunday, 32 horse and rider combinations turned out in overcast conditions to contest the competitive trail riding event, riding over the same flowing tracks.

Full results

Saturday (endurance)

CEI 1* 80km: MF Shaheen - Linda Harmon 05:00:05 1; Twynham El Desiree - Shantalle Geurtjens 05:00:07 2; MF Bab Al Shams - Alison Higgins 05:00:08 3; Masada Park Maestro - Tessa Wells 05:27:25 4; Twynham El Zephyr - Clay Galbraith 05:36:53 5; Lonestar Casino - Olwen Bryer 05:36:54 6; Stoneleigh Summer Fire -        06:33:23 Q; Purdark - Robyn Hill WD.

CEN Novice Senior 80km: Opportunity Knox - Irene Minchin 06:52:57 Q.

Ad Feedback

Intro Senior 24km: Tampa De Oro - Sophie Munro 02:11:04 Q; El Etruscan - Angela Sloane 02:12:13 Q; Stafford - Gary Newlove 02:12:13 Q.

Intro Senior 16km: Jed - Sioban Harnett 01:24:41 Q.

Sunday (CTR)

Novice 16km: Flash - Karrieanne Spence 94 1; Little Miss Independent - Sylvia Clark 95 2; Dale - Mandy Oyston 97 3; Max - Alison Moores 105 4; Moss - Annabelle Randall 106 5; Sandy - Annabelle Stewart 113 6; Narcella - Kaye Cleaver 124 Q; Ruby - Nicki Tennant       125 Q; Mack - Lawrence Randall 131 Q; Rata - Julie Gordon 136 Q; Riverbrook Tewehi - Caitlan Marris 137 Q; Bertie - Laila Steele 137 Q; Gem - Sioban Harnett 160 Q.

Training 16km: Alamode Ablaze - Caroline Tornqvist 107 1; Kaimanawa Disciple - Kelley-Anne Rasmussen 111 2; Tara - Diana Hamblin 117 3; Minnesoto Mia - Louise Large 121 4; Vinnie - Dale Matthews 146 5.

Novice Intermediate 24km: Oli - Stephen Webb 81 1; Travelling Wilbury - Caroline Houghton 89 2; Lucy - Kym Gough 92 3; Feelin Groovey - Shirley Sinclair 105 4; Brie - Maria Carlson 118 5; Glentruin True Belle - Hannah Kelly 124 6; Gumbooya Kameko - Dean Nicholls 126 Q; Buddy - Lee Oldfield 144 Q; Tia - Anna Eatherley 149 Q; Digger - Sara Bugler 163 Q.

Intermediate 40km: Stonelea Sparkling Rose - Heidi Bulfin 79 1; Mahakipawa Azeeza - Anna Hynes 103 2.

Junior 40km: FF Governor - Samantha Jarvis 101 1.

Open 40km: Stoneleigh Storm - Vanessa Tiffen 95 1.

 

 - Stuff

Ad Feedback
special offers
Ad Feedback