Five newcomers to Labour's frontbench

Last updated 09:10 20/11/2008
PHIL REID/The Dominion Post
CHANGING FACES: New Labour leader Phil Goff has announced his new Cabinet lineup this morning.

Relevant offers

Vote '08

No more 'honky males in suits' Key hits out on trade and high finance Nick Smith: in the Nick of time Keep an eye on that guy Final count: Greens gain MP, Nats lose one Key blames 'reckless' money men for crisis Clark briefed Key on Apec Labour or Greens could pick up seat Bail laws changed by Xmas, Power pledges Hide has a new target

Labour's new shadow Cabinet features five newcomers and pits deputy leader Annette King against National's rookie Social Development Minister Paula Bennett.

Labour leader Phil Goff announced a lineup today that included five promotions to the frontbench and five newcomers to the shadow Cabinet.

Ruth Dyson will take the health portfolio, while Clayton Cosgrove takes charge of law and order and state-owned enterprises, Nanaia Mahuta is in charge of environment and tourism, Maryan Street will become trade and tertiary education shadow minister and Darren Hughes takes transport.

They join Mr Goff in charge of SIS, Ms King heading social development, David Cunliffe in charge of finance, Chris Carter remains with education and Parekura Horomia stays with Maori Affairs.

The three MPs promoted into the shadow Cabinet are Charles Chauvel who takes climate change and energy, Moana Mackey in charge of rural affairs and research and development and Sue Moroney with early childhood education.

Former prime minister Helen Clark is Labour's new foreign affairs spokeswoman, while former deputy prime minister Michael Cullen is shadow leader of the House.

Mr Goff said there was a mix of old and new in the lineup.

Labour's new shadow cabinet:

1 Phil Goff – Leader, SIS

2 Annette King – Deputy Leader, Social Development

3 David Cunliffe – Finance

4 Ruth Dyson – Health

5 Parekura Horomia – Maori Affairs, Fisheries

6 Clayton Cosgrove – Law and Order (including police and corrections), Soes, Assoc Finance

7 Chris Carter Education, Ethnic Affairs

8 Nanaia Mahuta – Environment, Tourism, Assoc Maori Affairs

9 Maryan Street – Trade, Tertiary Education

10 Darren Hughes – Senior Whip, Transport

11 David Parker – Attorney General, Electoral Reform, ACC, Assoc Finance

12 Shane Jones – Local Government, Building and Construction, Infrastructure

13 Trevor Mallard – Labour, Economic Development, Sports and Recreation

14 Lianne Dalziel – Justice, Commerce

15 Charles Chauvel – Climate Change, Energy, Assoc Commerce

16 Pete Hodgson – Immigration, Defence

Helen Clark – Foreign Affairs, Arts, Culture and Heritage

Michael Cullen – Shadow Leader of the House, Treaty of Waitangi Negotiations

17 Winnie Laban – Pacific Island Affairs, Assoc Health, Assoc Economic Development

Ad Feedback

18 Moana Mackey – Rural Affairs, Research and Development, Science and Technology

19 Steve Chadwick – Junior Whip, Conservation

20 Sue Moroney – Women’s Affairs, Education – ECE

21 Rick Barker – Courts, Veterans Affairs

22 Ross Robertson – Small Business, Senior Citizens, Racing, Assoc Disarmament and Arms Control

23 George Hawkins – Housing

24 Mita Ririnui – Forestry, Assoc Treaty of Waitangi Negotiations, Assoc Agriculture

25 Lynn Pillay – Disability Issues, Assoc Justice, Victims Rights

26 Ashraf Choudhary – Food Safety, Agricultureal Science, Assoc Ethnic Affairs.

27 Darien Fenton – Transport Safety, Assoc Labour

28 Su’a William Sio – Customs, Assoc Pacific Islands Affairs, Assoc Local Government

New members alphabetic order

29 Jacinda Ardern – Youth Affairs, Assoc Justice, Youth Justice

30 Carol Beaumont – Consumer Affairs, Assoc Labour

31 Brendon Burns – Broadcasting, Assoc Environment – Water Quality

32 Clark Curran – Communications and IT

33 Kelvin Davis – Biosecurity, Assoc Education

34 Chris Hipkins – Internal Affairs, Assoc Energy

35 Raymond Huo – Law commission, Statistics, Assoc Ethnic Affairs

36 Iain Lees-Galloway – Land Information, Assoc Defence, Assoc Health – Drugs and Alcohol

37 Stuart Nash – Revenue, Assoc Trade, Assoc Forestry

38 Rajen Prasad – Voluntary and Community Sector, Assoc Ethnic Affairs,
Assoc Social Development – Family and CYF

39 Grant Robertson – State Services, Assoc Arts, Culture and Heritage, Assoc Foreign Affairs

40 Carmel Sepuloni – Civil Defence, Assoc Tertiary Education, Assoc Social Development

41 Phil Twyford – Disarmament and Arms Control, Auckland Issues, Assoc Foreign Affairs – Development Assistance

Progressive Leader Jim Anderton – Agriculture

- with NZPA

Special offers

Featured Promotions

Sponsored Content