Squads a stepping stone

JONATHAN MCKEOWN
Last updated 14:09 07/12/2012

Relevant offers

Eight intermediate-aged representative volleyball squads have been named to play a tournament in Blenheim that Allan Brodie hopes will expand into a Seddon Shield-style competition.

Brodie, the operations manager of the Tasman Volleyball Association, wanted to replicate the successful rugby competition that includes teams from Buller and the West Coast.

Nelson Bays representative teams will play their Marlborough-based counterparts in the Tasman Spikers Championships at Stadium 2000 in Blenheim on Sunday.

"We still have a lot of work to do to get junior volleyball going down in Buller and on the West Coast, but that is where we want this competition going," Brodie said.

He said junior volleyball was exceptionally strong in Marlborough and Nelson.

At the South Island junior championships for year 9 and 10 players last weekend, colleges from Nelson and Marlborough contested both major finals, with other Nelson-based teams narrowly beaten in the semifinals.

Judging by the talent in the teams chosen, Brodie said the trend of success was likely to continue.

"There is a very good crop of year eights coming through, so the junior college sides will get a real boost.

"To see the level of volleyball that some of these young players are at is very encouraging, and long may the Tasman Volleyball Association dominance of the South Island junior championships continue." Nelson Bays Representative Spikers Volleyball Teams

Boys: Nelson Town Blue: Chris Burke, Jacob Lovell, Sam Seelen (Broadgreen Intermediate), Max Darling, Ben Hamer, Sam Levien, Reuben Orange, Cam Verrall (Nelson College Prep).

Nelson Town White: Riley Boeyen, Cameron Dyer, Reuben Krueger, Daniel Leaper (Broadgreen Intermediate), James Crosbie, Matai McGuinniety, Finn Wilkinson (Nelson College Prep) Angus Warring (Nelson Intermediate). James Mellor (Nelson College Prep), non-travelling reserve. Coaches: Paula Burke and Helen Bywater.

Nelson Country Red: Riley Bensemann, Jamie Cropp, Callan Elliot, Tane McDonald, Matt Heyward, Nicholas McDonald Davis, Jamie Thompson, Phillip Jordan (all Waimea Intermediate).

Nelson Country Black: David Maisey, Pako Seomeng Dunn, Corey Hogg, Caleb Gardiner, Brad Lindbom, Scott Green, (Waimea Intermediate), Tom Taikato (Mahana), Matthew Stevenson (St Paul's). Coaches: Wayne Bensemann, Josh McDonald-Davis, Caleb Laing and Allan Brodie.

Girls: Nelson City Blue: Holly Mace, Caroline Schurmann, Clara Foster, Lydia Swaney (NCG Prep), Chelsea Neame, Lauryn Hippolite, Amiee Book (Broadgreen) Tali Uia (Nelson Intermediate).

Ad Feedback

Nelson City White: Sophie Anderson-McEwen, Kim Chamberlain, Victoria Gourdie, Iesha Hogarty, Lucy Vining (NCG Prep), Lara Overend, Claire Gilles, Victoria Fairbrass (Broadgreen), Olivia Gunstone (NCG Prep), non-travelling reserve. Coaches: Steve Mace and Sarah Turner.

Nelson Country Red: Greer Hill, Holly Donaldson, Julia Edwards, Danielle Hinchcliff, Grace Young, Rose Millar, Sarah Wagner, Tayla McBeth (all Waimea Intermediate).

Nelson Country Black: Brooke Mathieson, Georgia O'Connor, Nikita Keene, Yazmin Milliner, Alex Bloomberg (Waimea Intermediate), Ashlie Chalmers, Lyric Grey (Motueka), Rachel Paton, Megan Hay (St. Paul's). Coaches: David Hill and Rebecca Young.

- © Fairfax NZ News

Special offers

Featured Promotions

Sponsored Content