Farmer's sheep make Glammies final again

21:02, Mar 05 2014

Former Glammies winner Donald Morrison has again made the finals of the 2014 Beef + Lamb New Zealand Golden Lamb Awards.

The Waikaka Valley farmer won the competition in 2012 with his Growbulk sheep and was named in the top 20 of this year's competition with his Growbulk-Charolais entry.

"I'm absolutely rapt.

"I always had the feeling it was a one-off and I didn't think I would make the finals again," Mr Morrison said.

The 158 entries in the competition were whittled down to 20 after stringent scientific testing at Carne Technologies.

The top cuts will be judged for taste and tenderness by a panel of celebrity judges at the Upper Clutha A & P Show in Wanaka tomorrow and feature a strong southern lineup.

Advertisement

Mr Morrison said winning the competition had been great for the promotion of the Growbulk which comprises equal parts Romney, Texel and Poll Dorset.

He said one of the secrets to his success had been letting his sons select his sheep for the competition.

His eldest son, Lochie, selected his winning sheep in 2012 and this year youngest son Dirk had his turn.

"I picked my own sheep last year, but didn't get anywhere.

"It pays to let the boys pick them."

Mr Morrison also has strong links to Ashhurst farmer Forbes Cameron who breeds Growbulks and has again made the finals after winning the Glammies in 2008. However, Mr Cameron had made the final this year with a Romney entry.

Finalists

Class 1: Best of Breed - Traditional

Fraser Briant, Gisborne (Coopworth) processed at Silver Fern Farms Takapau.

Forbes Cameron, Ashhurst (Romney) processed at Alliance Dannevirke.

Paul, Rachel and Mark Heslip, Balfour (Perendale/Romney) processed at Alliance Lorneville.

Colin Lockhart, Lawrence (Romney) processed at Alliance Lorneville.

Class 2: Best of Breed - Crossbreed

Warren Erickson, Gore (Coopworth Texel) processed at Silver Fern Farms Finegand.

John and Wendy Knowles, Tuatapere (Romdale/Texel) processed at Alliance Lorneville.

Roger and Alison Thomas, Tuatapere (Perendale Texel) processed at Silver Fern Farms Waitane.

Murray Wards, Gore (Textra) processed at Alliance Lorneville.

Class 3: Best of Breed - Terminal X

Lindsay and Judith Gerrard, Winton (Coopworth Texel/Texel) processed at Silver Fern Farms Waitane.

Don Morrison, Gore (Growbulk/Growbulk Charollais) processed at Alliance Lorneville.

Pete Swinburn, Waipukurau (Kelso Composite/Suffolk) processed at Silver Fern Farms Takapau.

Matt and Lynley Wyeth, Masterton (Highlander/Primera) processed at Silver Fern Farms Takapau.

Class 4: Best of Breed - Open

Leon and Wendy Black, Riverton (Textra Texel Coopworth/Texel) processed at Alliance Lorneville.

Robert Gardyne, Oturehua (Perendale/Poll Dorset Texel) processed at Alliance Lorneville.

Lindsay and Judith Gerrard, Winton (Coopworth Texel/Texel) processed at Silver Fern Farms Waitane.

Danny Mickleson, Taihape (Textra Romney East Friesian/Textra Texel) processed at Silver Fern Farms Takapau.

Class 5: Retail

Greytown Butchery, Greytown (Texel).

Progressive Enterprises (Countdown), North Island.

The Southland Times