Graduates march in city

70 new teachers

Last updated 15:33 05/12/2012
Southland Times photo
Kimberley Crayton-Brown/Fairfax NZ
Graduates marching along Esk St, Invercargill.

Relevant offers

Southern Achievers

2013 A & P show photo galleries Upper Clutha A & P Show 2014 Maniototo A & P Assn Show 2014 75th Waiau A & P Show 2013 Cromwell College junior prizes and dux 2013 Fiordland College prizes and dux 2013 Blue Mountain College prizes and dux 2013 James Hargest College junior prizes and junior dux 2013 Aparima College prizes and dux 2013 Tokomairiro High School prizes and dux

Dozens of graduands have paraded up Esk St as they make their way to the last University of Otago teachers' college graduation to be held in Invercargill.

While some students received their qualifications at a graduation ceremony at Bluff's Te Rau Aroha Marae this morning, the majority will become graduates at the Civic Theatre this afternoon.

Almost 70 early childhood, primary, and secondary teaching students will graduate from the university's College of Education today. In July the university announced that from next year graduates will take part in the Dunedin ceremonies to cut costs.

University of Otago graduates are:

Bachelor of Teaching

Marcia Anne Adams (Endorsed in Primary Education)

Amanda Lucille Bardel (Endorsed in Early Childhood Education)

Julie Ann Barney (Endorsed in Primary Education)

Tarryn Rose Beck (Endorsed in Primary Education)

Jacqueline Megan Burns (Endorsed in Early Childhood Education)

Emma Jane Cartwright (Endorsed in Early Childhood Education)

Shelley Louise Craig (Endorsed in Early Childhood Education)

Katie Louise Dickison (Endorsed in Primary Education)

Abbey-Lee Dos-Santos (Endorsed in Early Childhood Education)

Diane Isabell Earwaker (Endorsed in Primary Education)

Laura Jane Erskine (Endorsed in Primary Education)

Ruth Marie Fairbairn (Endorsed in Primary Education)

Samantha Louise Findley (Endorsed in Primary Education)

Laura Elizabeth Gaitt (Endorsed in Early Childhood Education)

Christina Belle Gardyne (Endorsed in Early Childhood Education)

Anna Maree Hastie (Endorsed in Early Childhood Education)

Stella Gladys Mary Hines (Endorsed in Primary Education)

Melissa June Hird (Endorsed in Early Childhood Education)

Jacqui Lyn Holland (Endorsed in Primary Education)

Veronica Judith McCabe (Endorsed in Early Childhood Education)

Kelly Christeen Middlemiss (Endorsed in Early Childhood Education)

Helen Barbara Mountney (Endorsed in Primary Education)

Amy Elizabeth Lilian Owen (Endorsed in Primary Education)

Deborah Shirley Palfrey (Endorsed in Early Childhood Education)

Hayley Samantha Paterson (Endorsed in Primary Education)

Rachel Louise Stalker (Endorsed in Primary Education)

Rebecca Jane Stevens (Endorsed in Early Childhood Education)

Hayley Maree Storey (Endorsed in Primary Education)

Nicole Sylvia Stronach (Endorsed in Primary Education)

Danielle Sian Thomas (Endorsed in Early Childhood Education)

Ad Feedback

Shelly Anne Unwin (Endorsed in Primary Education)

Saskia Louise Van den Beld (Endorsed in Primary Education)

Jessica Ellis Van der Lem (Endorsed in Primary Education)

Amber Jane Wilson (Endorsed in Early Childhood Education)

Katie Lee Wright (Endorsed in Early Childhood Education)

Postgraduate Diploma of Education (Teaching)

Jacqueline Ann Crowther

Graduate Diploma in Teaching

Sarah Rose Anderson: in Secondary Education

Mark Ben Calder: in Secondary Education

Nadia Grace Copland: in Secondary Education

Carey Maree Corkery: in Early Childhood Education

Arynn Paul Dawson: in Secondary Education

Shaun Matthew Fitzgibbon: in Secondary Education

Noelie Theodora Madeleine Gascuel: in Early Childhood Education

Brook Grimwood: in Secondary Education

Alyssa Marie Johnstone: in Secondary Education

Karin Anne Lewis: in Early Childhood Education

Martha Rose McSoriley: in Secondary Education

Kim Simone Mortimer: in Secondary Education

Scott Douglas Richardson: in Secondary Education

Melanie Jane Smith: in Early Childhood Education

DIPLOMA TO BE AWARDED IN ABSENTIA

Graduate Diploma in Teaching

Paul Ryan Emms: in Secondary Education

Bachelor of Education

Erena Edith Wainui (Ko Ngāriki, rātou ko Te Whānau Apanui, ko Ngāti Pōrou)

Bachelor of Teaching

Stacey Jonelle Anderson (Kāi Tahu, Kāti Māmoe, Waitaha) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Melissa Anne Bradley (Ngāti Pākehā, Scottish, French) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Andria Kaira Cross (Kāi Tahu, Kāti Mamoe, Waitaha, Ngāti Ruanui, Whakatōhea) (Endorsed in Early Childhood Education)

Brian Keith Dunn (Te Aupōuri, Te Rarawa, Ngāpuhi nui tonu) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Faith Saraha Fay Harvey (Ngāi Tahu, Ngāti Hateatea, Scottish) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Dayle Adrian Herewini (Ngā Puhi, Ngāti Wai, Tainui) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Kenneth Mark Jennings (Kanihana) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Christine Mary Rose Lusby (English, Irish) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Chloe Ruby Madden (Irish, English, Scottish, Spanish English) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Amy Louise Mallaby (English) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Summa Love Murchie (Kāi Tahu, Waitaha, Kāti Mamoe, Ngāti Raukawa) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Jacquline May Paulin (French, Scottish, English) (Endorsed in Primary Education)

Carolyn Anne Smith (English, Scottish) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Vanessa Joanne Sommerville (Ngāpuhi, Te Aupōuri) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Desmond Lloyd Tioke (Ngāi Tūhoe, Ngāti Awa, Ngāti Tūwharetoa) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Hannah Joy van't Wout (Ngāti Pakeha, Dutch, Scottish) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Priscilla Marion Hine Leigh Waihape (Ngāti Kahungunu, Ngāti Maniapoto) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōkai Mātauranga o te Ao Rua)

Jessica Lee Waitere (Tainui) (Endorsed in Primary Bilingual Education Te Pōokai Mātauranga o te Ao Rua)

- © Fairfax NZ News

Comments

Special offers

Featured Promotions

Sponsored Content