2013 Mt Benger A & P Society show

Last updated 05:00 21/02/2013

Relevant offers

Southern Achievers

2013 A & P show photo galleries Mt Benger A&P Show 2015 2015 Gore A & P Show 2014 FIORDLAND COLLEGE PRIZE GIVING AND YEAR 13 GRADUATION Cromwell College Junior Prizegiving 2014 South Otago High School Prizelist 2014 Maniototo Area School Prizelist 2014 St Peter's College, Gore - Prizegiving 2014 2014 SIT AWARDS 2014 James Hargest College senior prizes and dux

The 2013 Mt Benger A & P Society resulted:

HUNTERS

Champion Hunter: Anne Lawson-Galahad MH

Reserve Champion Hunter: Nicky Seyb-Midas Touch

Class 1 Best Presented Hunter: Susan McEwan-Mountain Thistle 1, Tania Bellamy-Laurant 2, Anne Lawson-Galahad MH 3

Class 2 Novice Hunter 0 - 3 wins: Nicky Seyb-Midas Touch 1, Zara Crutchley-Just Dusty 2, Tahlia Edwards-Jocelyns Pride 3

Class 3 Light Weight Hunter: Susan McEwan-Mountain Thistle 1, Tania Bellamy-Laurant 2, Corinne Ward-GT Rhythm 3

Class 4 Heavy Weight Hunter: Anne Lawson-Galahad MH 1, Nicky Seyb-Midas Touch 2

Class 5 Best Hunter Rider: Anna-Marie Chin-Wilberforce 1, Tania Bellamy-Laurant 2, Susan McEwan-Mountain Thistle 3

Class 6 Best Paced & Mannered Hunter: Anne Lawson-Galahad MH 1, Anna-Marie Chin-Wilberforce 2, Susan McEwan-Mountain Thistle 3

Class 7 Best type of Hunter to qualify over a jump: Corinne Ward-GT Rhythm 1, Anna-Marie Chin-Wilberforce 2, Tania Bellamy-Laurant 3

Class 8 Best Musterers Hack, Hunter or Park Hack eligible: Stephanie Joyce-UBU 1

HACKS - TO FOLLOW ON FROM PARK HACKS

Champion Hack: Isaacs/Dean-Volronamo

Res Champ Hack: Alie Harper-Picasso

Champion Park Hack: Sarah Lee-Amberliegh Resemblence

Reserve Park Hack: Isaacs/Dean-Best Kept Secret

Class 11 Best Presented Combination: Sarah Lee-Amberliegh Resemblence 1, Kelly Mitchell-Fine Print 2, Isaacs/Dean-Best Kept Secret 3

Class 12 Novice Park Hacks 0- 3 wins: Sarah Liley-Kazmere Horeka 1, Megan Turner-Ohine Rebel 2

Class 13 Park Hack over 148cm and not over 153cm: Megan Turner-Ohine Rebel 1, Caitlin Lumsden-Goody Gumdrops 2

Class 14 Park Hack over 153cm and not over 158cm: Sarah Lee-Amberliegh Resemblence 1, Isaacs/Dean-Best Kept Secret 2, Kelly Mitchell-Fine Print 3

Class 15 Best Park Hack Rider: Sarah Lee-Amberliegh Resemblence 1, Kelly Mitchell-Fine Print 2, Caitlin Lumsden-Goody Gumdrops 3

Class 16 Best Paced & Mannered: Sarah Lee-Amberliegh Resemblence 1, Kelly Mitchell-Fine Print 2, Isaacs/Dean-Best Kept Secret 3

Class 17 Best Presented Hack Combination: Nicky Seyb-Coal D’Or 1, Isaacs/Dean-Volronamo 2, Alie Harper-Picasso 3

Class 18 Novice Hack 0-3 wins: Alie Harper-Picasso 1, Emma B-Coal D’Or 2, Zoe McNeilly-Knightly Venture 3

Class 19 Open Hack: Isaacs/Dean-Volronamo 1, Alie Harper-Picasso 2, Emma Brenssell-Coal D’Or 3

Class 20 Best Hack Rider: Hannah Armstrong-Portugal 1, Emma Brenssell-Coal D’Or 2, Alie Harper-Picasso 3

Class 21 Best Paced & Mannered: Isaacs/Dean-Volronamo 1, Tania Booth-Biman 2, Alie Harper-Picasso 3

Ad Feedback

Class 22 Best Presented Sport Horse & Handler - hunter, hack or park hack: Isaacs/Dean-Volronamo 1, Liane Crutchley-Black Doris 2, Tania Booth-Biman 3

SECTION A - PONIES 148CM AND UNDER

Class 23 Best Presented Combination: Neeve Wooltorton-Glen Cree Fudge 1, Jan Tomes-J.Tomes/E.Roche 2, Grace Thomson-Rostroon Shimmering Jack 3

Class 24 Novice Pony over 133cm and not over 148cm 0-3 wins: Jan Tomes-J.Tomes/E.Roche 1, Susan McEwan-Milltonbrook Ballantyne 2, Susan McEwan 3

Class 25 Pony over 133cm and not over 138cm: Neeve Wooltorton-Glen Cree Fudge 1, Jan Tomes-J.Tomes/E.Roche 2, Susan McEwan 3

Class 26 Pony over 138cm and not over 143cm: Grace Thomson-Rostroon Shimmering Jack 1, Susan McEwan-Milltonbrook Ballantyne 2, Lucy O’brien-Frankie Blue Eyes 3

Class 27 Pony over 143cm and not over 148cm: India O’Donnell-Fluit-West Falia Davinci 1

Class 28 Best Paced & Mannered Pony over 133cm and not over 143cm: Grace Thomson-Rostroon Shimmering Jack 1, Neeve Wooltorton-Glen Cree Fudge 2, Jan Tomes-J.Tomes/E.Roche 3

Class 29 Best Paced & Mannered Pony over 143cm and not over 148cm: India O’Donnell-Fluit-West Falia Davinci 1, Reece Michelle-Sweet Brandy Snaps 2

Class 30 Rider 10-13 years: Medal (in this section): Grace Thomson-Rostroon Shimmering Jack 1, Neeve Wooltorton-Glen Cree Fudge 2, Lucy O’brien-Frankie Blue Eyes 3

Class 31 Rider 14-16 years: Medal (in this section): Charlotte Waddell-Jubille Regal Outline 1, Susan McEwan-Milltonbrook Ballantyne 2, India O’Donnell-Fluit-West Falia Davinci 3

Class 32 Pony Suitable for Hunting — to qualify over hunter jump: Reece Michelle-Brandy 1, Lucy O’brien-Frankie Blue Eyes 2

Class 33 Best Utility Pony to be Ridden Bareback: Grace Thomson-Rostroon Shimmering Jack 1, Neeve Wooltorton-Glen Cree Fudge 2, Lucy O’brien-Frankie Blue Eyes 3

Class 34 Best Local Rider: Kia Wales-Copper 1, Reece Michelle-Brandy 2, Georgina Johnson-Cinderella 3

Class 35 Best Local Pony — Rider Combination includes 133cm & under: Reece Michelle-Sweet Brandy Snap 1, Kia Wales-Copper 2, Georgina Johnson-Cinderella 3

Class 36 Fancy Dress — includes sections 133cm And Under: Georgina Johnson-Cinderella 1, Reece Michelle 1, Reserve Ch. Saddle Pony - 133cm & under: Natasha Waddell-Glencoe Millie May

Champion Saddle Pony - 133cm & under: Charlotte Waddell-Jubille Regal Outline

Class 37 Best Presented Combination: Charlotte Waddell-Jubille Regal Outline 1, Kimberley Clearwater-Deep Secret 2, J R Copper/D M Kennedy/Jaylah-Maxwellton Give Us A Grin 3

Class 39 Pony, Mare or Gelding, over 127cm and not over 133cm: Charlotte Waddell-Jubille Regal Outline 1, J R Copper/D M Kennedy/Jaylah-Maxwellton Give Us A Grin 2, Annabelle Jones-Burnlea The Urchin 3

Class 40 Pony, Mare or Gelding, over 117cm and not over 127cm: Natasha Waddell-Glencoe Millie May 1, Kimberley Clearwater-Deep Secret 2, Kate Henton-Greenlee Delightful 3

Class 42 Best Paced and Mannered Pony: Charlotte Waddell-Jubille Regal Outline 1, Annabelle Jones-Burnlea The Urchin 2, J R Copper/D M Kennedy/Jaylah-Maxwellton Give Us A Grin 3

Class 43 Best Rider 8 years and under — Medal (in this section): Kate Henton-Greenlee Delightful 1

Class 44 Best Rider 9-11 years — Medal (in this section): Natasha Waddell-Glencoe Millie May 1, Kimberley Clearwater-Deep Secret 2, Annabelle Jones-Burnlea The Urchin 3

Class 45 Pony Suitable for Hunting: Kate Henton-Greenlee Delightful 1, J R Copper/D M Kennedy/Jaylah-Maxwellton Give Us A Grin 1, Annabelle Jones-Burnlea The Urchin 1

Class 46 Best Pony Club Mount: Kate Henton-Greenlee Delightful 1, Kimberley Clearwater-Deep Secret 2, J R Copper/D M Kennedy/Jaylah-Maxwellton Give Us A Grin 3

Class 47 Best Presented Combination: Alice Jones-Aintree Sophia 1, Ella Kennedy-Monovale Highlander 2, Fenella Ballantyne-Rednalhgih Ellis 3

Class 48 Best First Ridden Pony — suitable for novice rider: Caitlyn Chambers-Waitangi Uli 1, Alice Jones-Aintree Sophia 2, Fenella Ballantyne-Rednalhgih Ellis 3

Class 49 Best Paced and Mannered — for riders capable of walk and trot only: Ella Kennedy-Monovale Highlander 1, Alice Jones-Aintree Sophia 2, Fenella Ballantyne-Rednalhgih Ellis 3

Class 50 Best Rider: Alice Jones-Aintree Sophia 1, Caitlyn Chambers-Waitangi Uli 2, Fenella Ballantyne-Rednalhgih Ellis 3

Class 53 Best Presented Combination: Taylor Wilson-Llanon Chitchat 1, Zara Martin-Nanteous Autumn Squire 2, Annabel Peters-Cowboy 3

Class 54 Pony most suitable for Lead Rein: Taylor Wilson-Llanon Chitchat 1, Danielle Ballantyne-Aintree Golden Needles 2, Annabel Peters-Cowboy 3

Class 55 Best Mannered Lead Rein Pony: Taylor Wilson-Llanon Chitchat 1, Jessica Hore-Ascot Tom Jones 2, Zara Martin-Nanteous Autumn Squire 2, Sophie White-Windmill Treasure Trove 3, Lucy Eason-Willowpark Just n Thyme 3

Class 56 Best Rider: Danielle Ballantyne-Aintree Golden Needles 1, Amy Brenssell-Angel 1, Lucy Eason-Willowpark Just n Thyme 2, Jessica Hore-Ascot Tom Jones 2, Annabel Peters-Cowboy 3, Zara Martin-Nanteous Autumn Squire 3

Class 57 Fancy Dress Pony & Rider — Includes First Ridden Entries: Sophie White-Windmill Treasure Trove 1, Amy Brenssell-Angel 1, Jessica Hore-Ascot Tom Jones 2, Grace Hore-Midnight 2, Taylor Wilson-Llanon Chitchat 2

Class 58 Best Local Rider: Amy Brenssell-Angel 1, Jessica Hore-Ascot Tom Jones 2, Vicki Eason-Willowpark Just N Thymee 2, Annabel Peters-Cowboy 3

Class 59 Best Local Pony/Rider Combination: Amy Brenssell-Angel 1, Annabel Peters-Cowboy 1, Jessica Hore-Ascot Tom Jones 1, Grace Hore-Midnight 1, Vicki Eason-Willowpark Just N Thymee 1

LOCAL UTILITY CLASS

Class 60 Tidiest Presented: Katie Gunn-Soloman 1, Sarah Gunn-Forrest 2, Charlotte Chapman-Cohen-Apsley Gentle Ways 2, Penelope Chapman-Cohen-Lindis Magic 2, Felicity Johnson-Dixie 3

Class 61 Best paced And Mannered: Felicity Johnson-Dixie 1, Jessie Fraser-Glen Cree Ambition 1, Katie Gunn-Soloman 2, Charlotte Chapman-Cohen-Apsley Gentle Ways 2, Thomas Ballantyne-Southern Musketeer 3, Penelope Chapman-Cohen-Lindis Magic 3

Class 62 Most Suitable Utility Pony: Thomas Michelle-Penny 1, Charlotte Chapman-Cohen-Apsley Gentle Ways 1, Thomas Ballantyne-Southern Musketeer 2, Felicity Johnson-Dixie 2, Penelope Chapman-Cohen-Lindis Magic 2, Georgia Buchan-Glenmore Liberty Rose 3, Jessie Fraser-Glen Cree Ambition 3

Class 63 Best Rider: Felicity Johnson-Dixie 1, Penelope Chapman-Cohen-Lindis Magic 1, Jessamy Wales-Bobby Dazzler 2, Charlotte Chapman-Cohen-Apsley Gentle Ways 2, Sarah Gunn-Forrest 3, Jessie Fraser-Glen Cree Ambition 3

Class 64 Best Combination-Pony/Rider: Felicity Johnson-Dixie 1, Charlotte Chapman-Cohen-Apsley Gentle Ways 1, Penelope Chapman-Cohen-Lindis Magic 1, Thomas Ballantyne-Southern Musketeer 2, Thomas Michelle-Penny 2, Jessie Fraser-Glen Cree Ambition 2, Katie Gunn-Soloman 3

Class 65 Tidiest Presented: Romy Wales-Fantastic Mr Fox 1, Brooke Johnston-Waltz Jewel 1, Melissa Joyce-Fabion 2, Arabella Chapman-Cohen-Lucy Lawless 2

Class 66 Best Paced And Mannered: Melissa Joyce-Fabion 1, Brooke Johnston-Waltz Jewel 1, Romy Wales-Fantastic Mr Fox 2, Arabella Chapman-Cohen-Lucy Lawless 2

Class 67 Most Suitable Utility Pony: Melissa Joyce-Fabion 1, Brooke Johnston-Waltz Jewel 1, Romy Wales-Fantastic Mr Fox 2, Arabella Chapman-Cohen-Lucy Lawless 2

Class 68 Best Rider: Melissa Joyce-Fabion 1, Arabella Chapman-Cohen-Lucy Lawless 2, Brooke Johnston-Waltz Jewel 3

Class 69 Best Combination- Rider/Pony: Brooke Johnston-Waltz Jewel 1, Romy Wales-Fantastic Mr Fox 2, Melissa Joyce-Fabion 2, Arabella Chapman-Cohen-Lucy Lawless 3

Class 70 Fancy Dress: Annie Hansen-Concord 1, Sarah Gunn-Forrest 1, Georgia Buchan-Glenmore Liberty Rose 1, Willow Jeffery-Kelly 2, Molly Hansen-Popstar 2, Felicity Johnson-Dixie 2,

SECTION D - COMPETITIONS

Class 73 High Jump Hacks Only: Lana MacKay-My Tycoon 1, Katie Christie-Pete 1, Donna Smith-Tower 3

Class 74 Pony Jump Novice — 75cm: Brooke Daniels-Toby 1, Arabella Chapman-Cohen-Lucy Lawless 2, Reece Michelle-Brandy 3

Class 75 Local Pony Jump — 75cm: Tania Saxton-Missy 1, Reece Michelle-Brandy 2

Class 76 Open Pony Round The Ring (Two Rounds) No refusal - max 1 metre: Brooke Johnston-Waltz Jewel 1, Bailey Rutter-Talloho Mozart 2

Class 77 Horse Jump Novice 2 Refusals — 1 metre: Zara Crutchley-Just Dusty 1, Dick Michelle 2, Abby Hore-Beaumont Galdof 3

Class 79 Open Horse Jump (Two Rounds) — Max 1.25 metres No Refusals: Katie Christie-Pete 1, Bonnie Foley-Maggie May 2, Lisa kennedy-A Rollercoaster 3

- The Southland Times

Comments

Special offers

Featured Promotions

Sponsored Content