Southland cyclists at the top of their game

The finish-line of the Masters 1 men 10km Scratch race, from left, Michael White first, Brendan Akeroyd second and Craig Domigan third (Mid south canterbury).
The finish-line of the Masters 1 men 10km Scratch race, from left, Michael White first, Brendan Akeroyd second and Craig Domigan third (Mid south canterbury).
The Canterbury team after winning gold in the U17 Girls 3000m Team Pursuit.
The Canterbury team after winning gold in the U17 Girls 3000m Team Pursuit.
Starting in the U17 Girls 3000 Team Pursuit (which they placed 2nd in), from top left, Kendall Kilpatrick, Ellesse Andrews, Emma Cumming, and Aly Doherty.
Starting in the U17 Girls 3000 Team Pursuit (which they placed 2nd in), from top left, Kendall Kilpatrick, Ellesse Andrews, Emma Cumming, and Aly Doherty.
On their way to winning gold in the U17 Girls 3000m Team Pursuit are Canterbury riders, from left, Sarah McLeod, Chloe Jenkins, Phoebe McCaughan and Christine Lambley.
On their way to winning gold in the U17 Girls 3000m Team Pursuit are Canterbury riders, from left, Sarah McLeod, Chloe Jenkins, Phoebe McCaughan and Christine Lambley.
The Masters 1, 2, and 3 Mens 750m Team sprint.
The Masters 1, 2, and 3 Mens 750m Team sprint.
Masters 1 and 2 Womens 500m Team sprint podium, with Southland in gold, silver and bronze.
Masters 1 and 2 Womens 500m Team sprint podium, with Southland in gold, silver and bronze.
The M17 3000m Team Pursuit final with the winning Southland team (also broke the national record) of, from left, Brayden Stephens, Hamish Beadle, Hayden Strong and Tom Sexton.
The M17 3000m Team Pursuit final with the winning Southland team (also broke the national record) of, from left, Brayden Stephens, Hamish Beadle, Hayden Strong and Tom Sexton.
The M17 3000m Team Pursuit final with the winning Southland team (also broke the national record) of, from left, Tom Sexton, Brayden Stephens, Hamish Beadle and Hayden Strong.
The M17 3000m Team Pursuit final with the winning Southland team (also broke the national record) of, from left, Tom Sexton, Brayden Stephens, Hamish Beadle and Hayden Strong.
Southland rider & World Masters 40-44 Individual pursuit champion Erin Criglington on her way to winning gold in the W1 2000m Individual pursuit race.
Unique ID: 629097316
Southland rider & World Masters 40-44 Individual pursuit champion Erin Criglington on her way to winning gold in the W1 2000m Individual pursuit race. Unique ID: 629097316
Southland rider & World Masters 40-44 Individual pursuit champion Erin Criglington on her way to winning gold in the W1 2000m Individual pursuit race.
Unique ID: 629097316
Southland rider & World Masters 40-44 Individual pursuit champion Erin Criglington on her way to winning gold in the W1 2000m Individual pursuit race. Unique ID: 629097316
Southland rider Tom Sexton racing in the under 17 Men 2000m Individual pursuit.
Southland rider Tom Sexton racing in the under 17 Men 2000m Individual pursuit.
West Coast North Island rider Campbell Stewart on his way to winning the M17 2000m Individual Pursuit.
West Coast North Island rider Campbell Stewart on his way to winning the M17 2000m Individual Pursuit.
Southland riders on the podium for the Masters 1 women 2000m Individual pursuit, from left, Kylea Gough (silver), Erin Criglington (gold) & Nicola Stevens (bronze).
Southland riders on the podium for the Masters 1 women 2000m Individual pursuit, from left, Kylea Gough (silver), Erin Criglington (gold) & Nicola Stevens (bronze).
Racing in the M2 500m time trial is Wayne Eyre of Canterbury.
Racing in the M2 500m time trial is Wayne Eyre of Canterbury.
The podium for the U17 Men 2000m Individual Pursuit, from left, Tom Sexton (silver), Campbell Stewart (gold) & Carne Groube (bronze).
The podium for the U17 Men 2000m Individual Pursuit, from left, Tom Sexton (silver), Campbell Stewart (gold) & Carne Groube (bronze).
A Masters Points race.
A Masters Points race.
The podium for the U17 Women 2000m Individual Pursuit, from left, Madeleine Park (silver), Michaela Drummond (gold) & Ellesse Andrews (bronze).
Unique ID: 629097342
The podium for the U17 Women 2000m Individual Pursuit, from left, Madeleine Park (silver), Michaela Drummond (gold) & Ellesse Andrews (bronze). Unique ID: 629097342
Southland riders #177 Neil Familton & #179 Ray Robinson racing in the M3 7.5km Points race final (Familton won).
Southland riders #177 Neil Familton & #179 Ray Robinson racing in the M3 7.5km Points race final (Familton won).
The M15 7.5km Points race final won by Southland rider #91 Corbin Strong.
The M15 7.5km Points race final won by Southland rider #91 Corbin Strong.
Racing in the M3 500m time trial is Bill Allen, of Otago.
Racing in the M3 500m time trial is Bill Allen, of Otago.
Off the start in the M3 500m time trial final is Southland rider Ray Robinson.
Off the start in the M3 500m time trial final is Southland rider Ray Robinson.
Father and daughter Ellesse and Jon Andrews, of Wanaka.
Father and daughter Ellesse and Jon Andrews, of Wanaka.
Southland rider Wally Kopae psyching himself up before racing.
Southland rider Wally Kopae psyching himself up before racing.
Pictured after racing are Taz O'Connell, left, and Corbin Strong (Mark Day obscured behind).
Pictured after racing are Taz O'Connell, left, and Corbin Strong (Mark Day obscured behind).
Warming up before racing are, from left, Mark Day, Roger Nicholas and Brett Roulston.
Warming up before racing are, from left, Mark Day, Roger Nicholas and Brett Roulston.
Getting out of the start gate in the M15 500m time trial is Southland rider Hamish Keast.
Getting out of the start gate in the M15 500m time trial is Southland rider Hamish Keast.
Cheering on Hamish Keast racing are, from left, Caleb Hope, Corbin Strong, Hunter Gough, Madeleine Gough, Camryn Akeroyd, Lucy Dawkes (obscured) and Taz O'Connell.
Cheering on Hamish Keast racing are, from left, Caleb Hope, Corbin Strong, Hunter Gough, Madeleine Gough, Camryn Akeroyd, Lucy Dawkes (obscured) and Taz O'Connell.
Peter Grandiek, left, and Gerald Paterson.
Peter Grandiek, left, and Gerald Paterson.
Southland rider Taz O'Connell after his race.
Southland rider Taz O'Connell after his race.
Southland rider Neil Familton.
Southland rider Neil Familton.
Southland rider Jerard Stock zoning out to his sounds before racing.
Southland rider Jerard Stock zoning out to his sounds before racing.
Ready to start out of the gate is Southland rider Brendan Akeroyd in the M1 750m time trial, with Cycling Southlands Bruce Ross on right.
Ready to start out of the gate is Southland rider Brendan Akeroyd in the M1 750m time trial, with Cycling Southlands Bruce Ross on right.
Pictured on Day 1, after winning gold in the W17 500m time trial is Southland rider Emma Cumming at the Age Group Track National Championships.
Pictured on Day 1, after winning gold in the W17 500m time trial is Southland rider Emma Cumming at the Age Group Track National Championships.

Southland dominated the team events on the final day of the national age group track championships.

The locals won four of the five team titles on offer yesterday across the team sprint and team pursuit, with three more New Zealand records falling in the process.

The W17 team sprint of Emma Cumming and Ellesse Andrews set a new mark in their final against  the WCNI combination of Michaela Drummond and Emily Shearman.

PEDAL POWER: Southland M17 pursuit team of, from left, Tom Sexton, Brayden Stephens, Hamish Beadle and Hayden Strong.
PEDAL POWER: Southland M17 pursuit team of, from left, Tom Sexton, Brayden Stephens, Hamish Beadle and Hayden Strong.

It was a first New Zealand title for 14-year-old Mt Aspiring pupil Andrews, who capped off an  impressive week in her debut national championships having only taken up track cycling late last year.

It took a bit of encouragement from Andrews' parents to get her onto the track, firstly at a club  event and then the Southland championships.

''They said I could do another dance lesson if I started cycling a wee bit more, so that's what happened,'' the keen jazz dancer and netballer said.

Ellesse's father Jon, a former New Zealand sprinter at Olympic, Commonwealth Games and world championship level, claimed his second New Zealand record of the week when he combined with Brett Roulston and Roger Nicholas to take out the masters sprint title.

The best ride of the final day was the powerful Southland M17 team of Tom Sexton, Brayden Stephens, Hayden Strong and Hamish Beadle.

The quartet went close to the New Zealand record in qualifying and then lowered the mark by three seconds on the way to winning the final against the WCNI combination, with sprinter Hamish Beadle turning in a strong performance over the longer distance in the final.

Southland will take a large points buffer into this week's elite championships in Cambridge, with a 49 point lead over nearest challenge WCNI.

The BikeNZ elite and under 19 track championships make their debut at the Cambridge velodrome from Thursday through to Sunday.

Results:

W17 500m team sprint: Southland 37.358 1; WCNI 37.981 2; Tasman 39.070 3.M17

750m team sprint: Southland 1 50.113 1; Southland 2 50.501 2; Canterbury 51.380 3.

W1 & 2 500m team sprint: Southland 1 37.999 1; Southland 2 40.157 2; Southland 3 42.273 3.

M1, 2 & 3 team sprint: Southland 2 50.161 1; Canterbury 50.807 2; Southland 1 50.943 3.

W17 3000m team pursuit: Canterbury 3.56.350 1; Southland 3.57.540 2; WCNI 3.54.920 3.

M17 3000m team pursuit: Southland 3.24.440 1; Canterbury 3.32.850 2; Auckland 3:30.280 3.

M1 10km scratch race: Michael White (Sld) 1; Brendan Akeroyd (Sld) 2; Craig Domigan (MSC) 3.Points Shield:Southland 94, WCNI 45, Auckland 27, Canterbury 25, Tasman 7, Mid-Sth Canterbury 7, WBOP 3, ECNI 3, Otago 2, Wellington 1, North 0.

 

The Southland Times