Park puts champs on the bench Wanganui skip seeks second title

MURRAY HILLS
Last updated 08:35 26/01/2013

Relevant offers

Ray Park and his team from Wanganui stopped defending champion Danny Delany with an emphatic win in the knockout stages of the Taranaki Open fours men's bowls tournament yesterday.

Delany and his team from Onehunga were never in the hunt at the Paritutu greens, losing 28-8.

The win gives Park some hope of claiming his second victory in the TSB Bank-sponsored event - his first coming in the centennial event in 2005.

That year, Park teamed up with his son Clint and another father- and-son combination - Barry and Craig Gush from the Northern club in Palmerston North - to win the title.

Park, a long-serving Wanganui representative, also finished second in 1982 when he played two for Bill Gannon.

"To beat these jokers is a big thrill for my guys," Park said afterwards. "We're a social team, this is our fourth year together. We didn't qualify the first year, in our second year we went out first game to the Pinkers [Wanganui twins Cary and Warrick Pinker] and last year we got down to the final eight. Who knows this year?"

Park, the youngest member of the four at 64, said his team of Tony Herbert, Laurie Hocquard and Graeme Young were "all good mates".

"We're all from the Wanganui apart from Graeme. He's the foreigner from Wanganui East."

As for knocking off Delany and his team?

"To be honest, his front guys didn't set it up for him. My guys played consistently today and that's why we went well."

Park and his team were certainly consistent. They jumped to an early lead and led 20-8 after 17 ends, with Delany conceding after dropping a three on the 20th end.

The game on the neighbouring rink was a marathon affair between West End's Craig Johns and Paul McKinnel of the Te Rangi club in Southland.

The match finished just after 8pm, with McKinnel claiming the final four ends to win 24-18, after Johns had led 22-16 after 21 ends.

On the back green at Paritutu, Peter Clark, of Tauranga South, pipped Hinuera's Stu Settle 22-21 and Ian Coombe, of Mairangi Bay, beat Ces Bell of Napier 24-16.

Afternoon winners at West End were Paritutu's John Reid over West End's Steve Walker 29-19, Bay View's Barry Wakely 23-20 over Vogeltown's Dean Elgar and Ian Porteous, of Wanganui East, a 26-25 winner over Aramoho's Kevin La Roche.

Earlier in the day, four-time runnerup Rodger Hassall (Paritutu) was one of the skips to play only one game.

Hassall safely made it through to the final 16 with a 26-22 win against Warren Hausman of Bulls.

Other skips to win their only games yesterday were Grant Anderson (Alton), Terry Lynch (Naenae), Brian Little (Palmerston North), Mark Noble (Takaro), Peter Dorreen (Kaitaia Combined), Tony Holdsworth (Blockhouse Bay), Cary Pinker (Laird Park) and Neil Candy (West End).

Ad Feedback

Lynch edged out Alton's Ross Haresnape 22-19, while Little was impressive in dispatching Nigel Drew, of Birkenhead, 33-21.

Noble had a tight game against 2003 winner Russell Hardy, of Nolantown, winning 26-25, while Dorreen beat Peter Ramsey, of Wilton, 22-13. Candy cruised to a 31-10 win over Cliff Mitchell- Burnard, of Te Kuiti, while Pinker was just as impressive in downing John Geaney (Blockhouse Bay) 28-10.

Holdsworth ended the run of West End's David Bennett winning 21-17.

The upset of the morning round was the exit of three-time champion Gary Lilley on his home green at West End. Lilley was beaten 26-19 by Ian Porteous.

Section one at Paritutu 1 Morning round D Delany (Onehunga) 23 S Alefoso (Park Avenue) 12, R Park (Wanganui) 28 C Bouzaid (Birkenhead) 19, P McKinnel (Te Rangi) 31 A Hunt (Hawera Park) 17, C Johns (West End) 20 M Oldfield (Tauranga South) 16, T Lynch (Naenae) 22 R Haresnape (Alton) 19, B Little (Palmerston North) 33 N Drew (Birkenhead) 21.

Afternoon round Park 28 Delany 8, McKinnel 24 Johns 22.

Section two at Paritutu 2 Morning round I Coombe (Mairangi Bay) 28 C Demler (Tui Park) 8, C Bell (Napier) 20 D Selby (Hillcrest) 19, P Clark (Tauranga South) 27 M Dragicevich (Browns Bay) 9, S Settle (Hinuera) 27 R Cook (Fitzroy) 10, M Noble (Takaro) 26 R Hardy (Nolantown) 25, P Dorreen (Kaitaia Combined) 22 P Ramsey (Wilton) 13.

Afternoon round Coombe 24 Bell 16, Clark 22 Settle 21.

Section three at West End 1 Morning round B Wakely (Bay View) 33 G O'Sullivan (Inglewood) 11, D Elgar (Vogeltown) 24 J Graham (Palmerston North) 23, S Walker (West End) 27 G Bovey (Tawa Services) 17, J Reid (Paritutu) 32 N Clarke (Hillcrest) 20, T Holdsworth (Blockhouse Bay) 21 D Bennett (West End) 17, R Hassall (Paritutu) 26 W Hausman (Bulls) 22.

Afternoon round Wakely 23 Elgar 20, Reid 29 Walker 19.

Section four at West End 3 Morning round I Porteous (Wanganui East) 26 G Lilley (West End) 19, K La Roche (Aramoho) 22 P Harris (Tauranga South) 17, G Anderson (Alton) 25 B Stewart (Heretaunga) 9, C Pinker (Wanganui) 28 J Geaney (Blockhouse Bay) 10, N Candy (West End) 31 C Mitchell-Burnard (Te Kuiti) 10.

Afternoon round Porteous 26 La Roche 25.

WHO PLAYS WHO Fours final 16 Paritutu greens R Park (Wanganui) v P McKinnel (Te Rangi)

T Lynch (Naenae) v B Little (Palmerston North)

I Coombe (Mairangi Bay) v P Clark (Tauranga South)

M Noble (Takaro) v P Dorreen (Kaitaia Combined)

B Wakely (Bay View) v J Reid (Paritutu)

T Holdsworth (Blockhouse Bay) v R Hassall (Paritutu)

I Porteous (Wanganui East) v G Anderson (Alton)

C Pinker (Laird Park) v N Candy (West End)

PAIRS DRAW The draw for post-section play in the pairs competition held in conjunction with the Taranaki Open fours bowls tournament:

Section one at West End, supervisor P White: 8.45am start, J Rowe (West End), J Mitchell (Timaru), B Jackson (Hutt), T Terry (Heretaunga), M Jones (Hillcrest), L Murfitt (West End), B Harris (Westport), B Johnston (Havelock North), B Koch (West End), L Barnes (Timaru), R Henderson (West End), M Tyson (Waikanae), B Hardwidge (New Plymouth), M Hamlin (Stratford-Avon); to report at 11am, B Mosely (Naenae).

Section two at West End, supervisor P White: 8.45am start, M Walsh (Paritutu), W Parker (Bay View), K Hughes (composite), B Agnew (Fitzroy), P Wester (Heretaunga), D Duncan (Mt Maunganui), B Ferguson (Paraparaumu Beach), F Nicholas (Port View), H Kape (Okato), P Ireland (Naenae), I Wellington (Inglewood), M Martin (Island Bay), G Barber (Paritutu), J Carter (Hutt), D Wadsworth (Hawera Park), P Selby (Heretaunga).

- Taranaki Daily News

Special offers
Opinion poll

Who will win the 2015 Rugby World Cup?

Australia

England

France

Ireland

New Zealand

South Africa

Wales

Other

Vote Result

Featured Promotions

Sponsored Content

Follow the Taranaki Daily News on Twitter

Get Taranaki's frequent news and sport updates